Şart muhayyerliğinde malın mülkiyeti meselesi
Theme of property rihts in the time limited sales
- Tez No: 548398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Satım akdinde, taraflarca yapılan bir alışverişi kesinleştirmemek, satılan malı geri vermek veya geri almak şart koşulabilir ki buna İslam hukukunda 'şart muhayyerliği' denilmektedir. Tez çalışmamızda, şart muhayyerliğinde malın mülkiyeti meselesi ele alınmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun fıkıh ilmi içindeki yerine, sınırlandırılmasına, araştırmanın amaç ve yöntemi ile kaynaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Mülkiyet ve muhayyerlik kavramları ele alınmış, kısaca muhayyerlik çeşitlerine değinilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde konuyla ilgili naslara yer verilmiş. Şart muhayyerliğine uygun olan ve uygun olmayan akit türleri, muhayyerlik süresi ve muhayyerliğin sona erdiği durumlar incelenmiştir. Tezimizin asıl kısmını oluşturan son bölümde ise mülkiyetin tabi sonucu olan tasarruf ve tazmin durumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the event of a sale, it may be stipulated that the parties cannot make a purchase transaction, return the goods sold, or take back the goods which are called ver conditions of view emek in Islamic law. In the thesis study, the issue of property ownership in the condition appreciation process is discussed. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction, information about the purpose of the subject in the science of fiqh and its limitations, the purpose and the method of the research and its sources are given. The concepts of ownership and negotiation were discussed and briefly the types of registries were mentioned. In the first part of our study, it is given about how. The conditions of the contract, the duration of the imagination and the expiration of the imagination were examined. In the last section which constitutes the main part of our thesis, the results of saving and compensation, which are the result of ownership, are discussed.