Atatürk Dönemi gümrük politikaları ve uygulamaları (1923-1938)
Customs policies and practices of Atatürk Period (1923-1938)
  1. Tez No: 548399
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında Cumhuriyet döneminin ekonomik, siyasal ve sosyal sorunları incelenmiş gümrük politikaları mercek altına alınmıştır. Yeni Türk Devletinin Atatürk ile vücut bulan bağımsız millî ekonomi anlayışı, küresel ölçekli iktisadî buhranlar karşısında yeni bir kimlik arayışına girmiştir. Bu arayış; geçmişten günümüze tevarüs eden geleneksel gümrük politikalarının, çağdaş uygulamalarla desteklenmesi ile yerli ve milli bir hüviyet kazanmıştır. Bu sebeple eski Türk devletlerinden evrilen politikalar, Cumhuriyet döneminin temel iktisadî esaslarının şekillenmesinde belirleyici olmuştur. Gümrükler uluslararası ticaret, ekonomi, diplomasi, siyasal bilimlerle ilişkili olması dolayısıyla, çalışmamızda bu konularla ilgili bilgiler detaylı olarak incelenmiştir. Düzenlenmiş olan mevzuatlarda kanun, yönetmelik vb. metinlere şekil veren politikalar bu çalışmanın ana eksenini oluşturmuştur. Osmanlı gümrükleri ve özellikle de II. Meşrutiyet dönemi gümrük politika ve uygulamaları, Cumhuriyet dönemi gümrük uygulamalarına bir alt yapı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the economic, political and social problems of the republican period were examined and customs policies were taken under consideration. The independence of the new Turkish state with Ataturk, the understanding of the national economy, the global scale in the face of economic crises has pushed the search for a new identity. This search has gained domestic and national identity with the support of traditional customs policies, which have passed from past to present, through modern practices. For this reason, the policies evolved from the old Turkish States became decisive in shaping the basic economic principles of the Republican period. Since Customs is related to international trade, economics, diplomacy and Political Sciences, the information on these issues has been examined in detail in our study. Edited in the legislation law, regulation, etc. the politics that shaped the texts constituted the main axis of this study. Ottoman Customs and especially II. Customs policy and practices of the constitutional period, the Republic period and the customs procedures are light to shed light.