Vermikompost uygulamalarının mısır bitkisinin gelişimine ve fosfor alımıüzerine etkileri
Effects of vermicompost applications on growth and phosphorus uptake of maize plants
- Tez No: 548461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Vermikompost, her türlü organik atığın faydalı bir gübre ve etkili bir toprak düzenleyicisine dönüştürüldüğü organik materyaldir. Uzun yıllar yoğun şekilde kullanılan kimyasal gübreler toprak verimliliğini ve mikrobiyal aktiviteleri olumsuz yönde etkilemektedir. Vermikompost ürünleri toprağa bitki besin maddeleri, çeşitli hormonlar, enzimler, humik maddeler ve özellikle organik madde sağlar. Bu çalışma kireçli topraklarda vermikompost ve fosfor dozlarının mısır bitkisinin gelişimi ve fosfor alımı üzerine etkilerini gözlemlemek amacıyla bir saksı çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışmada 4 doz vermikompost (kontrol, % 1.5, 3 ve 6) ve her bir vermikompost dozu ile 3 doz fosfor (0, 50 ve 100 ppm) uygulaması değerlendirilmiştir. Deneme tesadüf parselleri deneme deseninde iki faktörlü ve 4 tekerrürlü kurulmuştur. Denemede Everest mısır çeşidi kullanılmıştır. Denemede yer alan tüm bitkiler için optimum düzeyde azot ve potasyum (150 ppm N ve 100 ppm K) uygulanmıştır. Toplam biomas, sap + yaprak yaş ve kuru ağırlıkları, bitki boyu, toprak organik madde miktarı ve yaprakların azot, fosfor, potasyum konsantrasyonları belirlenmiştir. Sonuçlar tüm parametreler için önemli bulunmuştur. Vermikompost ve fosforun birlikte kullanılması bitki boyu üzerine % 5 oranında etkili olurken toplam biomas, yaprak ve kök ağırlıkları üzerinde istatiksel olarak % 1 önem düzeyinde etkili bulunmuştur. Yaprak N, P ve K konsantrasyonları artan vermikompost ve fosfor uygulamaları ile artış göstermiştir. Kireçli toprakta vermikompost uygulamasının artan dozları fosfor alımının artmasını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Vermicompost is the name given to organic material in which virtually any organic waste is converted into a useful fertilizer and effective soil conditioner. Chemical substances that have been used intensively for many years have adversely affected soil fertility and microbial activity. Vermicompost products confer plant nutrient elements, various hormones, enzymes, humic substances and especially organic matter to the soil. This study aimed to study the effects of vermicompost application and phosphorus fertilizer rates on zea mays in limy soil conditions. The affect of vermicompost applications was evaluated with four doses of vermicompost (Control, 1.5, 3, and 6%) in three doses of phosporus applications. So, 0, 50 ppm and 100 ppm phosporus blocks had all four doses of vermicompost. Optimum level (150 ppm N and 100 ppm K) of N and K fertilisers were applied to all plants tested. Total plant biomass, leaf wet and dry weights, plant height, content of soil organic mater and N, P, K compositions of leaf were measured. Results showed that, the effects of vermicompost application and phosphorus usage on all studied traits were significant. The combined effects of vermicompost and phosphorus application on plant height was significant at 5%, while significance was at 1% on total plant biomass, leaf and root wet and dry weights. Additionally leaf N, P, and K concentrations also increased with vermicompost and phosphorus applications. As a result, we observed increased P uptake levels with increased doses of vermicompost application in limysoils.