Farklı dozlarda vermikompost uygulamalarının mısır (Zea mays L.)bitkisinin gelişimine etkisi
The effect of different doses of vermicompost applications on the growth of maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 613261
  2. Yazar: ÖZLEM TANKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma farklı dozlarda uygulanan vermikompostun mısır bitkisinin gelişimine etkisinin saptanması koşulu ile gerçekleştirilmiştir. Vermikompost çeşitli organik atıkların (hayvan dışkısı, sap, saman, evsel artıkların (meyve ve sebze atıkları), yaprak atıkları, atık kâğıtlar, talaş vb.) bazı toprak solucanları tarafından sindirilmeleri sonucu elde edilen ve tarımsal endüstride toprak düzenleyici ve organik gübre olarak kullanılan bir üründür. Deneme Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanında saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Denemede vermikompostun farklı dozları (0, 150, 300, 450 ve 600 kg da-1) uygulanmıştır. Yapılan yaprak analiz sonuçlarına göre uygulamaların toplam besin elementlerden K ve Zn içeriklerinde istatiksel açıdan % 5 oranında gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. İstatiksel açıdan uygulamaların P, Mg, Fe, Cu, Mn içeriklerine 300 kg da-1 dozdaki vermikompostun etkisi daha fazla olmuştur. N içeriğine 150 ve 450 kg da-1 dozlardaki uygulamalar etki ederken K ve Zn içeriklerine ise kontrol (0 kg da-1) olmak üzere 300 ve 600 kg da-1 dozlardaki uygulamalar önemli ve yüksek etkiye sahip olmuştur. Genel anlamda istatiksel olarak önemli farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the condition that vermicompost applied at different doses was determined to have an effect on the development of corn plant. Vermicompost is the result of the digestion of various organic wastes (animal excrement, sap, straw, household residues (fruit and vegetable waste), leaf waste, waste paper, sawdust, etc.) by some earthworms and is a product used as a regulator and organic fertilizer. The experiment was conducted as a pot essay in the field of application of The Faculty of Agriculture at Harran University. In the experiment, different doses of vermicompost (0, 1500, 3000, 4500 and 6000 kg ha-1) were applied.According to the leaf analysis results, the difference between groups was found to be 5% statistically significant in the total nutrients of the applications in K and Zn contents. Statistically, the effect of vermicompost at 3000 kg ha-1 dose on P, Mg, Fe, Cu, Mn contents has been greater. Applications with 1500 and 4500 kg ha-1 doses of N content have had an important and high effect on applications with 3000 and 6000 kg ha-1 doses including control (0 kg ha-1) and K and Zn contents. In general, there were no significant statistical differences.