Sağlık personelinin çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of current perception levels of health personnel's employee health and safety
- Tez No: 548469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Artvin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerinde çalışan sağlık profesyonellerinin çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algı seviyelerini belirlemeye yönelik tanımlayıcı bir saha çalışmasıdır. Çalışmada veriler Yorgun ve Atasoy tarafından geliştirilen Çalışan Sağlığı Ve Güvenliği Kültürü Ölçeği aracılığı ile toplandı. Veriler SPSS for Windows 16,0 programında ölçeğin yapı uygunluğunu test ekmek için doğrulayıcı faktör analizi ve iç geçerlilik uygunluğu için Cronbach's Alpha katsayısı belirleme analizleri yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun test edilmesi için Kolmogorov Smirnov/Shapiro- wilk testi kullanıldı. Değişkenler normal dağılıp dağılmamalarına göre Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri ile analiz edildi. Ölçek faktörlerinin kendi aralarında ve genel ölçek değeri ile olan ilişkisini belirlemek amacı ile Sperman Korelasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive field study which aims to determine the levels of perception of worker health and safety culture of health professionals working in Artvin Provincial Health Directorate hospitals. In this study, the data were collected through the Employee Health and Safety Culture Scale developed by Yorgun and Atasoy. In SPSS for Windows 16.0 program, Cronbach's Alpha coefficient determination analysis was performed for the construct validity of the scale, confirmatory factor analysis for the test bread, and the compatibility of internal validity. Kolmogorov Smirnov / Shapiro-wilk test was used to test the compatibility of the data with the normal distribution. Variables were analyzed by Mann Whitney-U and Kruskal Wallis and one-way analysis of variance (ANOVA) according to their normal distribution. Sperman Correlation test was performed to determine the relationship between scale factors and overall scale value.