Antakya kenti bisiklet yolu seçeneklerinin analitik hiyerarşi süreci ve ağırlıklandırılmış ölçütler yöntemi ile değerlendirilmesi
Evolution of cycling path options in Antakya city by analytic hierarchy process and weighted criteria method
  1. Tez No: 548489
  2. Yazar: MÜRŞİT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK ALTUNKASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Nüfusun artışıyla beraber kentlerdeki yaşam dengesi bozulmaktadır. Artan karbondioksit salınımı, çevre sorunları, trafik problemleri kentlerdeki yaşam kalitesini azaltmaktadır. Bu noktada bisiklet kullanımı ve bisiklet kullanım olanakları kentler için önemli bir yere sahiptir. Başta sürdürülebilir ulaşım sağlayan, trafik ve araç yoğunluğunu azaltabilen, ekonomik ve temiz bir ulaşım aracı olmasının yanında fiziksel aktivite olanağı sağlayabilen bisikletler günümüzde gelişmiş şehirlerin temel ulaşım araçlarından biri olmuştur. Antakya kent merkezinde yapılan bu araştırma kentin bisiklet yolu seçenekleri araştırılıp uygunluğu değerlendirilmiştir. Uygunluğu değerlendirmek için mevcut ulaşım sistemi içerisinden bisiklet ağı oluşturacak 19 güzergâh belirlenmiştir. Güzergahların uygunluk düzeylerine karar verebilmek için topografya, yol yüzeyi, rekreasyon olanakları, nüfus verileri, mevcut araç park durumu, görsel nitelik, trafik yoğunluğu, tasar genişliğini de içeren 16 ölçüt kullanılmıştır. Söz konusu ölçütler 20 uzman, 301 kullanıcı ile yapılan anket ile Ağırlıklandırılmış Ölçütler Yöntemi ve Analitik Hiyerarşi Süreci ile önem düzeyi dikkate alınarak ağırlıklandırılmıştır. Ölçütlerin Antakya kentinde analiz edilmesi ve değerlendirilmesi ile güzergahların uygunluğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase of population, life quality has been deteriorating. Life quality decreases due to ascending carbon emissions, environmental issues and traffic congestions. At this point cycling and bicycle facilities significant for cities. Nowadays bicycles being essential transportation vehicle for developed cities because it's not only maintaining sustainable transportation, reducing traffic density, being economical and non-polluting vehicle but also providing physical activity. In this study conducted in the city of Antakya; carried out to display bicycle path options and evaluate convenience in it. 19 Route options which define bicycle network consist from existing transportation system has been organized to assess suitability. 16 criteria have been used to decide of suitability of routes include topography, pavement, recreational facilities, demography, existing vehicle parks, visual quality, traffic density, road width. These criteria have been weighted according to their importance with using analytic hierarchy process and weighted criteria method which based survey conducted through 20 professional and 301 users. With the analysis and evaluation of the criterias in the city of Antakya the convenience of the routes has been revealed.