Physicochemical and structural characterization of microfluidized and sonicated legume starches
Mikroakışkanlaştırma ve ultrasonikasyon uygulanmış baklagil nişastalarının fizikokimyasal ve yapısal karakterizasyonu
- Tez No: 548490
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geliştirilmiş fonksiyonel özelliklerinden dolayı modifiye nişastalar gıda endüstrisinde önem kazanmıştır. Bu çalışmada, iki baklagil nişastası (nohut ve mercimek) ultrasonikasyon ve mikroakışkanlaştırma yöntemleri kullanılarak modifiye edilmiştir. Çalışmanın amacı bu yöntemlerin modifiye nişasta numunelerinin fonksiyonel, reolojik, termal özellikleri, parçacık boyutu, morfoloji ve kristal yapısı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Aynı zamanda, zaman alanlı nükleer manyetik rezonans (NMR) deneyleri mikro yapıdaki değişimleri gözlemlemek amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modified starches gained importance in food industry due to their improved functional properties. In this study, two legume starches (chickpea and lentil) were modified by using ultrasonication and microfluidization techniques. The objective of the study was to investigate the effects of these methods on the functional, rheological, thermal properties and particle size, morphology and crystal structure of modified starch samples. Time Domain NMR relaxometry experiments were also conducted to understand the changes in the microstructure.