Evaluation energy efficiency of the existing building by simulation program
Mevcut binanın enerji verimliliğinin simülasyon programı ile değerlendirilmesi
- Tez No: 548492
- Danışmanlar: PROF. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapının, zayıf ısı yalıtım özellikleri, mevcut binanın yüksek enerji tüketiminden sorumludur. Pasif güneş enerjisi kazanımı, havalandırmanın yanı sıra dışarıyı görme yeteneği, binanın çok işlevli araçları olan pencereleri tarafından sağlanır. Tipik yapı dokusunun unsurları arasında camlar, genellikle yüksek ısı transfer katsayıları (U değerleri) nedeniyle en büyük enerji kaybını oluşturmaktadırlar. Cam tipleri, mevcut binanın dış kabuğundan %60 ısı kaybına neden olan ana sebeplerdir. Bununla birlikte, esasen sırasıyla kış ve yaz aylarında binalarda ısıtma ve soğutma talebini kontrol ettiler. Geleneksel pencere teknikleri, kış aylarında önemli ısı kayıplarına neden olan ve yaz aylarında istenmeyen sıcaklığa neden olan, düşük U değerlerine sahip olma eğilimindedir. Mevcut bir yapı yerine, şu anda kullanılmakta olan cam türü, farklı bir türde cam ile (Çorum Ticaret ve Sanayi Odası -Türkay) değiştirilerek, enerji verimliliğini artırmak amacıyla seçildi (tek cam). (Sanayi Odası-Türkiye ziyaretinde Çorum Ticaret) seçildi (tek cam), bu binanın birincil enerji tüketimini tahmin etmek için simülasyon programı (Revit- Green Biullding Studio) kullanılmıştır. Ayrıca, simülasyon programı mevcut binanın enerji tüketimini, yeni farklı tipler (Çorum Ticaret ve Sanayi Odası -Türkay) ve farklı oryantasyonlarla değiştirdikten sonra hesaplamak için de kullanılmıştır. Yeni cam türleri (Çorum Ticaret ve Sanayi Odası -Türkay) için elde edilen sonuçlar ile, en düşük enerji tüketim seviyesini, en iyi olan cam türünü ve en iyi yönelimi seçmeyi amaçlayan farklı yönelimler arasında SPSS istatistiksel analiz programı ile karşılaştırma yapılmıştır. Cam tipinin farklı oryantasyonlarla değiştirilmesi, ((triple glazing with Low-e) ve (Güney-Batı-Kuzey) mevcut camlama tipi (tek katmanlı) yerine, her yöne kullanılacak en iyi tip ve en iyi yönelim olduğunu onaylamıştır. Önerilen değer (triple glazing with Low-e), U değeri 0.15 W / m2 K, güneş ısısı kazanç katsayısı 0.24 ve gözle görülebilir 0.51 geçirgenliği, enerji açısından en verimli cam tipi olmuştur. Kullanılan tür, mevcut binanın enerji tüketiminin başlangıçtaki enerji talebinin (% 78) altına düşürüldüğünü ilan etmekteydi. Mevcut binaların enerji tüketimini niteleyerek, eşsiz camlama teknolojilerini kullanarak, yolcuların görsel ve termal konforunun iyileştirilmesi gerekebilir.
Özet (Çeviri)
The poor thermal insulation properties of the construction are responsible for high energy consumption of existing building. Passive solar gain, air ventilation and also the ability to view the outside are providing by the building's windows which are useful multifunctional devices. Among the elements of the typical building fabric, glazing is responsible for the greatest energy loss due to generally high heat transfer coefficients (U values). The glazing types are the main reason that cause 60% of heat losing through the outer shell of the existing building. However, they mainly controlled demand for heating and cooling in buildings in winter and summer, respectively. Traditional window techniques tend to have low U-values that cause significant heat losses during the winter and gain unwanted heat in the summer. An existing building was selected in (Çorum Ticaret ve Sanayi Odası -Turkey) aiming to improve its energy efficiency by changing its glazing with new different types (Multi layered and low- e coating) of glazing an with others direction instead of the currently type used (single-glazing). The simulation program (Revit- green building studio) was used to estimate primary energy consumption of that building. Also, the simulation program was used to calculate the energy consumption of the existing building after the changing of its glazing by new different types (Multi layered and low- e coating) and by different orientations. Comparison was made by SPSS statistical analysis program between the results obtained for the new glazing types (Multi layered and low- e coating) and different orientations aiming to choose the best type of glazing and best orientation, which performed the lowest energy consumption levels. The changing of the glazing type with different orientations approved that the (triple glazing with Low-e) and (South-West-North) were the best type and best orientation to be used instead of the existing glazing type (single-layer) and all direction. The suggested type (triple glazing with Low-e) with a U-value of 0.15 W/m2 K, solar heat gain coefficient of 0.24 and visible transmittance of 0.51, was the most energy efficient glazing type. The used type was declare decreasing the energy consumption of the existing building up to (78%) of the initial energy demand. The improvement of the visual and thermal comfort of the occupants could be required by using unique glazing technologies through the qualifying the energy consumption of existing building.