Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Orta Mesarya Ovası koşullarında değişik arpa çeşitlerininverim ve verim unsurları üzerine bir araştırma
A research on yield and yield components of some barley cultivars in the Mesoria Plain
  1. Tez No: 548493
  2. Yazar: İLKER AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yetiştirme döneminde K.K.T.C.'DE 12 arpa çeşidi ile yürütülmüştür. Çalışmada verim ve verim komponentleri araştırılmıştır. Çalışmada başaklanma süresi (gün), olgunlaşma süresi (gün),bitki boyu(cm), başak uzunluğu (cm), başakta tane sayısı (adet/başak), başakta başakcık sayısı (adet/başak), başakta tane ağırlığı (gr/başak), bin Tane ağırlığı (gram), Tane verimi (kg/dekar), protein analizi (%),yağ analizi (%) özellikleri incelenmiştir. İncelenen özellikler yönünden başaklanma süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı ve tane verimi istatistiksel olarak %5 oranında önemli olduğu görülürken, başakta tane ağırlığı, başakta başakçık sayısı, bin Tane ağırlığı, protein oranı ve sap kalınlığı %1 oranından önemli olduğu görülmektedir. Tane veriminde en yüksek değer; Akhisar-98 ve vamık hoca-98 çeşitlerinde sırasıyla 219.61 ve 153.55 kg/da en düşük değer ise Finola çeşidinde 25.32 kg/da olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at K.K.T.C. locations in 2017-2018 growing seasons with 12 barley varieties. The experiments were carried out in order to determine yield and yield components of barley. Spike time (days), maturation time (days),plant height (cm), spike length (cm), spike number of spikes (number / spike), spike number of spikes (pieces / spike), grain weight per spike (gr / spike), thousand grain weight ( gram), yield (kg / decare), protein ratio (%), fat ratio (%) properties were examined. In term of examined properties spike time , maturation time, plant height, spike length, spike number of spikes and grain yield are statistically significant at 5% while the grain weight per spike, spike number of spikes, thousand grams weight, protein ratio and stem diameter were found statistically significant at %1 The highest grain yield were obtained from Akhisar -98 and Vamıkhoca-98 genotypes respectively 219.61 and 153.55 kg/da lowest value was gained from Finola genotype 25.32 kg/da.