Renkli histopatolojik görüntüde meme kanseri hücre çekirdeği segmentasyonu
Breast cancer cell nucleus segmentation in color histopathological imagery
  1. Tez No: 548497
  2. Yazar: NAİL TAŞGETİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kanser hastalığı gün geçtikçe artan bir sorun olmaya devam etmektedir. Kadınlar için kanser hastalığının başında gelen meme kanserinin görülme sıklığı yaklaşık %12'dir. Hücre çekirdeği segmentasyonu kanser tespiti için önemli rol oynamaktadır. Çünkü, kanser bilgisi hücre çekirdeğinden elde edilmektedir. Bu yüzden, hücre çekirdeklerinin H&E ile lekeli histopatolojik görüntülerden bölütlenmesi hastalığın tespiti için önemli bir çalışma konusudur. Bu çalışmada H&E ile lekeli 58 adet meme kanseri histopatolojik görüntüsü üzerinde çalışılmıştır. Danışmanlı ve danışmansız yöntemler kullanılarak sonuçlar birbirleri ile kıyaslanmıştır. Öncelikle görüntüler her iki yöntem için de RGB renk uzayından L*a*b* renk uzayına dönüştürülmüştür. Daha sonra danışmansız yöntem olarak k-ortalama yöntemi uygulanmıştır. Son olarak morfolojik işlemler uygulanarak görüntüdeki gürültüler giderilmiştir. Danışmanlı yöntem olarak ise Rastgele Orman, Naive Bayes ve J48 yöntemleri WEKA makine öğrenmesi yazılımı ile uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, danışmansız yöntem k-ortalama ile %85, danışmanlı yöntemlerden Rastgele Orman ile %77, Naive Bayes ile %88 ve J48 ile %90 başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cancer disease continues to be an increasing problem. The incidence of breast cancer among women is about 12%. Segmentation of the cell nucleus plays an important role for cancer detection. Because, cancer information is obtained from the cell nucleus. Therefore, segmentation of cell nuclei from H&E stained histopathological images is an important study topic for the detection of the disease. In this study, H&E stained 58 breast cancer histopathological images were studied. The results were compared with each other by using unsupervised and supervised methods. Primarily, the images were converted from the RGB color space to the L*a*b* color space for both methods. Afterwards, k-means method was applied as unsupervised method. Finally, morphological processes were applied and the noise in the image was removed. Random Forest, Naive Bayes and J48 methods were applied with WEKA machine learning software. When the experimental results were compared, 85% success was achieved with k-means which is a unsupervised method. As supervised methods; 77% success was achieved with Random Forest, 88% with Naive Bayes and 90% with J48.