Tiroid nodüllerinin ayırıcı tanısına elastografinin katkısının değerlendirilmesi ve histopatolojik sonuçlarla korelasyonu
Evaluating the role of elastography in the differential diagnosis of thyroid nodules and correlation with histopathological results
- Tez No: 359324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAEDDİN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, US-elastografinin tiroid nodüllerinin ayırıcı tanısındaki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza rutin ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) istemi ile genel cerrahi ve endokrinoloji polikliniklerinden bölümümüze başvuran 78'i (%78) kadın, 22'i (%22) erkek toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 18-73 arasında idi. Tiroid nodüllerine yönelik tüm olgular supin pozisyonda, gerçek zamanlı elastografi yazılımı bulunan dijital ultrasonografi cihazı Toshiba Aplio XG ve 12 MHZ lineer probu kullanılarak elastografi görüntüleri elde edildi. Tüm nodüllerden gerinim oranı ölçüldü ve ortalama gerinim oranı değerleri hesaplandı. Tüm görüntüler dijital ortamda kaydedildi. Lezyonların elastisite skorları beş kategoriye ayrıldı. Nodüllerin ayrıca gri skala ve renkli Doppler özellikleri değerlendirildi. Olguların gri skala özellikleri, vaskülarite skorları, elastografi skorları ve ortalama gerinim oranları, patolojik tanıları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların 85'i benign, 15'i maligndi. Cinsiyet, yaş, ekojenite, halo varlığı ve nodül içi vaskülarite ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Belirsiz sınır yapısı, 'Yükseklik genişliğinden fazla' bulgusu, mikrokalsifikasyon varlığı, kenar gölgelenmesi ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Skor 1 elastisite 14, Skor 2 elastisite 28 nodülde izlendi ve bunların hepsi benigndi. Skor 3 elastisite izlenen 44 nodülün 31'i benign, 3'ü maligndi. Skor 4 elastisite izlenen 8 nodülün 2'ü benign, 6'si maligndi. Skor 5 elastisite izlenen 6 nodülün hepsi maligndi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the efficiency of US-elastography in the differential diagnosis of thyroid nodules. Methods: 78 (78%) female and 22 (22%) male total of 100 patients were included in the study who referred to our department from endocrinology and general surgery for fine-needle aspiration biopsy. Their ages were between 18-73 years. All patients were evaluated in the supine position with Toshiba Aplio XG digital ultrasound equipment that have real-time elastography software and elastography images were gotten by using 12 MHZ linear probe. Strain ratio of all nodules was measured and mean strain ratio values were calculated. All images were recorded digitally. The elasticity scores of the lesions were divided into five categories. Gray scale and color Doppler features of nodules were also evaluated. Grey scale properties, vascularity scores, elasticity scores and mean strain ratios of all nodules were compared with their pathologic diagnosis. Results: 85 of all cases were benign and 15 were malignant. Sex, age, echogenity, the presence of halo and intranodular vascularity were not statistically related with malignancy. Blurred margin, 'taller than wide' sign, precense of microcalcifications, border shadowing were statistically related with malignancy. All of 14 nodules with Score 1 elasticity and all of 28 nodules with Score 2 were benign. 31 of 44 nodules with Score 3 elasticity were benign and 3 were malignant. 2 of 8 nodules with Score 4 elasticity were benign and 6 were malignant. All of 6 nodules with Score 5 elasticity were malignant.