Hünnap (Ziziphus jujuba) 'ın yeşil ve odun çelikleri ile köklenmesi üzerine hormon uygulamalarının etkileri
The effects of different hormones on rooting of softwood cuttings and hardwood cuttings in jujuba (Ziziphus jujuba)
- Tez No: 548499
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Amasya/Boğazköy' de ticari bir hünnap bahçesinde 'Lang Hünnabı' hünnap çeşidinde yürütülmüştür. Araştırmada, yeşil ve odun çeliklerinin köklenmesi üzerine hormon uygulamalarının etkileri belirlenmiştir. Çalışmada; çeliklerin canlı çelik oranı (%), kallüslü çelik oranı (%), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm) ve kök kalınlığı (mm), değerlendirilmiştir. 250 ppm IBA uygulaması ve yeşil çelik tiplerinde daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ancak, yine de köklenme çok düşük bulunmuştur. En yüksek köklü çelik oranı, uç çeliklerde ve 250 ppm IBA uygulamasından, % 4.45 olarak tespit edildi. Oluşan kök sayıları da düşük olmuştur. Yine en iyi sonuç, 250 ppm IBA uygulaması ve yeşil uç çeliğinden ortalama 0.74 adet olarak belirlendi. Odun çelik tiplerinde ise hiç köklenme olmamıştır. Bununla birlikte, canlı çelik oranı (%98.48) ve kallüslü çelik oranları (% 63.57) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a commercial garden (Amasya/Boğazköy) in Jujube cv. Lang. In the study, the effects of hormone on rooting of cuttings of soft and hardwood and practices were determined. In the study; of live cutting ratio (%), cutting with callus ratio (%), root number (pcs), root length(cm) and root wideth (mm) was evaluated. The more successful results were obtained in 250 ppm IBA concentration application and soft cuttings. However, still rooting were found to be very low. The highest ratio of rooted soft cuttings was identified as 4.45% in the application of 250 ppm IBA and tip soft cutting. The number of roots was also low. Again, the best result was found as average 0.74 units from 250 ppm IBA application and tip soft cutting. The rooting of hardwood types could not be determined. However, live hardwood cutting ratios (98.48%) and callus of hardwood cutting ratios (63.57%) were higher