Martha Jane Dalzel Riggs: An American missionary wife in the nineteenth-century Ottoman Empire
Martha Jane Dalzel Riggs: On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda Amerikalı bir misyoner eşi
  1. Tez No: 548527
  2. Yazar: MELİSA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, 1832 – 1887 yılları arasında American Board of Commissioners for Foreign Missions'a (ABCFM) bağlı olarak önce Yunanistan'da sonrasında çoğunlukla Osmanlı İmparatorluğu'nda çalışan misyoner eşi Martha Jane Dalzel Riggs'in az bilinen faaliyetlerini ve yazılarını incelemektedir. Riggs ailesinin arşivlerinden ve birincil kaynaklardan yola çıkarak, Riggs'in American Board ve çevresine yaptığı katkıların önemini göstermeyi; aynı zamanda Riggs'in üstlendiği misyoner, anne ve eş görevleri arasındaki sınırları tarihsel açıdan sorgulamayı amaçlamaktadır. Kadınlar için misyonerlik, Riggs'in de önemli bir örnek oluşturduğu 19. yüzyıl Amerikan aile içi söyleminden (domestic discourse) yola çıkarak evde verilen eğitim ile bir ülkenin karakterini ilişkilendirir. Buradan hareketle tez; aile, çocukların sağlığı ve eğitimi gibi eve yönelik konularla misyonerlik konularının iç içe geçtiği mektupların zengin içeriğini ortaya çıkarır. Aynı zamanda tez, 19. yüzyılda dünyadaki ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu'ndaki gelişmeleri ve değişimleri daha iyi anlamak isteyen tarihçiler için yine Riggs'in mektuplarında yer alan çeşitli ülkelerdeki detaylı gözlemlerine dikkat çekmektedir. Daha geniş açıdan bakıldığında ise, Martha Jane Dalzel Riggs'in ve diğer kadın misyonerlerin yaşamlarından hareketle, cinsiyet temelli hiyerarşinin kilit rol oynadığı dönemlerde yeteri kadar değer görmeyen ve günümüzde hala fark edilmeyen misyoner eşleri ve misyonerlik faaliyetlerinde kadınların etkisini yeniden değerlendirmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the little known activities and writings of Martha Jane Dalzel Riggs, a missionary wife operating under the American Board of Commissioners for Foreign Missions (ABCFM), during her active years from 1832 through 1887, initially spent in Greece, and then mostly in the Ottoman Empire. Drawing from her family archives and other primary sources, the thesis aims to demonstrate the significance of Riggs' contributions to the American Board and its network, and to question the boundaries between her roles as a qualified missionary, a mother and a wife from a historical perspective. Mission work for females, taking its cue from the nineteenth-century American domestic discourse, of which Riggs is a leading example, connected education at home to the character of a nation. Correspondingly, the thesis uncovers the rich content of her letters, the subjects of which are domestic matters such as family, well-being and the education of her children and missionary matters both woven together. The thesis also highlights her detailed observations of her stays in several countries for historians wanting to better understand the events and changes in the world in the nineteenth century, especially in the Ottoman Empire. From a broader perspective, zooming out from the specific lives of Martha Jane Dalzel Riggs and other female missionaries, the thesis suggests the need to reevaluate the impact of missionary wives and, eventually, women in the world of missionary work, which remained underappreciated at a time when a gender-based hierarchy played a defining role, and is still uncelebrated today.