Tekirdağ ilindeki endüstriyel gelişmelerin savunma sanayinde kullanılabilmesi üzerine bir araştırma
A survey on how to utilize the industrial grow of Tekirdag city in defence industry
  1. Tez No: 548535
  2. Yazar: SARP DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Savunma sanayi, hem ulusal gelir olması hem stratejik savunma ihtiyaçları karşılayabilmesi nedenleri ile ulusal ekonomi ve sanayi yapıları içinde önemli bir yer almaktadır. Ulusal kaynakların verimli kullanılabilmesi açısından incelendiğinde, hükümetlerin savunma sanayini yönlendirmek amacıyla hazırladıkları uyum planları ile mevcut savunma sanayinin hangi yönde gelişmeye ihtiyacı olduğunu belirlemesi ve ülke içinde üretimine başlanacak yeni teknolojilerin ilan edilmesi günümüzde önem kazanmıştır. Ulusal bakıştan daha küçük il boyutuna gelindiğinde, ilin mevcut ar-ge ve üretim yapısının savunma sistemleri için uygunluğunun, ihtiyaçlarının ve potansiyelinin belirlenmesi, hem ilin gelişimine katkı sağlayacağı gibi ulusal boyutta da özellikle dışa bağımlığın azaltılmasında etkili olacaktır. Savunma sanayinde ana yükleniciler için potansiyel olabilecek, il içi alt yüklenicilerin öngörülmesine yardımcı örnek çalışma modeli uygulamasına ulaşılamamıştır. Model oluşturulabilmesi amacıyla bu çalışmada, savunma sanayi ana yüklenici ürünleri belirlenmiş, ürün gelecek vizyonu araştırılmış ve ulusal planlar dahilinde, yerel hükümet yapılarının çalışmaları da göz önünde bulundurularak, Tekirdağ ili bünyesindeki endüstriyel ve yazılım işletmelerden hangilerinin savunma sanayi içinde yer alabileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu çalışmaya ek olarak, savunma sanayinin il ölçeğinde gelişiminin sağlanmasında gerekli koşullar için çözüm önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Defence industry is located in important place in national economy and industry structure since for producing national income and compansating strategic defence exigences by domestically. Considering how efficiently national resources is utilised, the alignment plans issued by goverments to steer defence industry, designatin the defence industry must development in which direction and proclaiming the production of which new technologies in domestically, nowadays all are gained importance. By changing the view from national to smaller one city perspective, to designate the compatability of city's R&D and production powers, the needs and potential for defence systems, will have influence on not only contributing city development but also reduce foreign dependency at national level. Any sample research model application on designating the city subcontractors whose have potential for defence industry's prime contractors is not attained. In this survey, to produce a model application, defence industry prime contractors' products were examined, the future visions on the products were analised, considering local goverment institution's workouts and including national plans, which industrial and software companies in Tekirdag City can take place in defence industry is tried to identified.Furthermore, to be a addition in this survey, remedy advices were figured out for the requirements to develop defence industry by the city level.