Sınıf öğretmenlerinin yaşadığı duyguların mesleklerine yansıması
Reflection of primary teachers' experienced emotions on their professions
  1. Tez No: 548541
  2. Yazar: SİBEL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sınıf öğretmenlerinin son zamanlarda ve mesleklerinin ilk yıllarında yoğun olarak yaşadıkları duyguların neler olduğunu, bu duyguları yaşatan olayların neler olduğunu ve bu duygular ile olayların mesleklerine nasıl yansıdığını incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 öğretim yılında, İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde görev yapmakta olan 240 gönüllü sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma, 12 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, dört açık-uçlu sorudan oluşan yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla elde edilmiş ve betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, sınıf öğretmenlerinin mesleklerinde hem olumlu duyguları (mutluluk, sevgi, umut, gurur, heyecan, vb.) hem de olumsuz duyguları (hayal kırıklığı, pişmanlık, bıkkınlık, çaresizlik, kızgınlık, vb.) yoğun olarak yaşadıkları, ancak ilk yıllara kıyasla son zamanlarda olumsuz duygulara daha fazla sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenlerin yaşadıkları olumlu duyguların veya olayların mesleklerine de olumlu olarak yansıdığı, olumsuz duyguların veya olayların da mesleklerine olumsuz olarak yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this case study was to examine primary teachers' emotions related to both their recent experiences as well as early years in their teaching and how these emotions affect their jobs. A total of 240 primary teachers working in Gaziosmanpaşa (İstanbul) in the 2017-2018 academic year participated in the study. Data was collected over a 12-week period by using the structured interview technique (including four open-ended questions) and analyzed by using the descriptive analysis technique. According to the findings, primary teachers experienced both positive emotions (such as happiness, love, hope, pride, excitement, etc.) and negative emotions (such as frustration, regret, tiredness, helplessness, anger, etc.). However, negative emotions appear to be more intense in recent teaching experiences compared to those that teachers have experienced during their first years of the teaching career. It is concluded that positive emotions or events also affect teachers' profession positively, while negative emotions or events have a negative impact on their teaching.