Tasavvuf'ta zikir kavramı ve İmam Birgivî'nin 'er-Risâle fi'z-Zikri'l-Cehrî' isimli eserinin tahlili
The concept of dhikr in sufism and the analysis of Imam Birgivi's ar-Risala fi dhikr al-Jahri
  1. Tez No: 548545
  2. Yazar: YASEMİN BİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Tasavvuf'ta Zikir Kavramı ve İmam Birgivî'nin 'er-Risâle fi'z-zikri'l-cehrî' İsimli Eserinin Tahlili”başlıklı bu tez çalışmasının Giriş kısmında 'Zikir Kavramı' ele alınmakta ve 'Tasavvufta Zikir' başlığı altında konu ile alakalı çeşitli meseleler incelenmektedir. Birinci bölümde, tahlili yapılan eserin müellifi İmam Birgivî'nin hayatı kısaca anlatılmakta, ilmî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde Birgivî'nin 'er-Risâle fi'z-zikri'l-cehrî' adlı eseri tahlil edilmektedir. Burada işlenen konular, yazarın diğer eserlerinden yapılan alıntılarla birlikte bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır. Tez çalışması Sonuç kısmı ve eklerle bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The introduction of thesis titled as“the Concept of Dhikr in Sufism and the Analysis of Imam Birgivi's ar-Risala fi Dhikr al-Jahri”is dealt with of 'the Concept of Dhikr,' and also under the title of 'Dhikr in Sufism', various related issues are examined. The first chapter of the thesis includes a short biography of Imam Birgivi, and his scholarship and works. In the second chapter of the thesis, Birgivi's“ar-Risala fi Dhikri Jahri”is analyzed. The topics which are discussed in this chapter are evaluated together with excerpts from other works of Birgivi. The thesis comes to end with a conclusion and appendixes.