The making of luxury markets: A comparison of chinese and Turkish patterns
Lüks sektörlerinin oluşumu: Çin ve Türkiye modellerinin karşılaştırılması
- Tez No: 548547
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, İşletme, History, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son otuz sene içerisinde, küreselleşme ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların harcama alışkanlıkları büyük ölçüde değişti ve gösterişçi tüketim popüler hale geldi. Bu çalışma, lüks tüketim davranışlarını ve farklı kültürlerin lüks anlayışını, Çin ve Türkiye örnekleri üzerinden karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu davranışları değerlendirmek için, çalışma Thorstein Veblen'in Aylak Sınıfın Teorisi ve Pierre Bourdieu'nun Ayrım: Beğeni Yargısının Toplumsal Eleştirisi kitaplarındaki kavramsal çerçeveyi benimsemiştir. Çalışma, son dönemdeki Çin ve Türkiye'nin orta sınıflarında göze çarpan tüketim alışkanlıklarına ilişkin deneyimlerinin, genel olarak modern sanayi toplumuna geçiş sürecindeki ABD ve Avrupa deneyimlerine benzediği, Veblen'in ortaya koyduğu ve Bourdieu'nün geliştirdiği gösterişçi tüketim teorisinin gelişmekte olan ülkelerde de aşağı yukarı geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, çalışmanın ikinci argümanı, kültürel faktörlerin de kişinin zevk ve beğenilerde etkili olduğu, lüks tüketimde Çin ve Türkiye örneği üzerinden bakıldığında, kişilerin beğenilerinin kültürel farklılıklar doğrultusunda değiştiğini savunur. Ayrıca, Çin ve Türkiye'deki lüks tüketim alışkanlıkları, Batılı değerlerin ve ülkenin geleneksel değerlerinin bir harmanı olduğu ve kültürel etkiler ile birlikte ülkenin gelişmişlik düzeyi sonucunda değişiklikler gösterdiği ortaya konmuştur. Bu nedenle, Çin ve Türkiye'nin lüks tüketim deneyimleri hakkındaki bu araştırma, ABD ve Avrupa'daki düşünce sisteminin dışındaki coğrafyalardan örnekleri de ele alarak, küresel boyutta bir lüks tüketim davranışlarını yapısının ortaya konması için bir katkı sağlama niyetindedir.
Özet (Çeviri)
During the recent decades of globalization, consumption practice of the people in developing countries has drastically changed and ostentatious products have become popular. This study explores the luxury consumption behavior and patterns of different cultures through a comparative study of the Chinese and Turkish experiences of conspicuous consumption. In order to assess these patterns, the study adopts the conceptual framework of Thorstein Veblen's The Theory of the Leisure Class and Pierre Bourdieu's Distinction: A Social Critique of Judgement of Taste. The study argues that the recent Chinese and Turkish experiences of conspicuous consumption patterns of middle classes are in step in general with the modern industrial society's phase of intensive consumption patterns which emerged previously in the United States and Europe that have been theorized extensively in the works of Veblen and Bourdieu. The study's second argument, however, shows that the perception of attractiveness is different for each culture which impacts the kind of conspicuous consumption that has been experienced in China and Turkey. Furthermore, consumption habits in China and Turkey vary due to cultural influences that combine patterns of Western and traditional values, and the development level of the country. Thus, knowledge about the Chinese and Turkish experiences help contribute to our understanding of the global patterns of conspicuous consumption as a social phenomenon of economic transformation by bringing in examples from geographies outside of the urban experiences in the United States and Europe.