Konya yöresi mezbahalarında kesilen sığırlarda böbrek lezyonları üzerinde patolojik incelemeler
- Tez No: 54855
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ ERER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma, Konya E.B.K. Et Kombinası ve Konet mezbahasında kesilen sığırlarda böbrek bozukluklarının insidensini ve lezyonların makroskobik ve mikroskobik yapısını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla farklı ırklara ait 3643 adet sığırın böbrekleri muayene edilmiş ve bunların 237'sinde (%6,5) çeşitli patolojik değişiklikler saptanmıştır. Bu böbreklerde genellikle birden fazla lezyonun bulunduğu dikkati çekmiştir. İncelenen sığırlardan 4'ünde (%i,68) infarktus görülmüş ve bunların 2'sinin hemorajik, Tinin anemik ve l'inin de septik olduğu saptanmıştır. Sığırların 2'sinde korteks ve medullada, 3 'ünde ise sadece medullada olmak üzere toplam 5 olguda (%2,1) difTüz amiloidoz görülmüştür. Medullar amiloidozun fokal irinsiz intersitisyel nefritisle birlikte bulunduğu dikkati çekmiştir. Glomerulonefritise 1 4 sığırda (%5,9) rastlanmış ve bunların hepsinin mezangiyoproliferatif glomerulonefritis olduğu belirlenmiştir. Tubuloncfro/.lardan hemosideroz, 23 sığırda (%9,7) görülmüş ve böbreklerin açık kahveden, koyu kahve renge kadar değişliği dikkati çekmiştir. Böbreklerin kahvemsi siyah renkte görüldüğü 3 sığırda (%1,26) hemoglobinürik nefroz saptanmıştır. Ayrıca çoğunluğu fokal irinsiz intersitisyel nefritisle birlikte olmak üzere 60 (%25,3 1 ) sığırda ve sadece mikroskobik olarak kalsifıkasyon görülmüştür. Sığırlardan 196'sında (%82,7) intersitisyel nefritis saptanmıştır. Bunların 146'sında (%61,6) fokal, 27'sinde (%11,37) diffuz olmak üzere toplam 173 (%72,99) sığırda irinsiz, 2'si (%0,89) diffuz ve 16'sı (%6,75) piyelonefritis olmak üzere toplam 18 sığırda (%7,59) irinli intersitisyel nefritis tespit edilmiştir. Ayrıca granülomatöz nefritislerden sadece tüberküloza rastlanmış, 4'ünde kronik miliyer, 1 'inde de kazeöz tüberküloz olmak üzere toplam 5 sığırda (%2,1) görülmüştür. Böbreklerinde lezyon görülen sığırların 24'ünde (%10,12) hidronefroz saptanmış ve kaliks lenalısleıın değişen derecelerde genişlemiş, korteks ve medtıllanın alrolîk olduğu dikkati çekmiştir. Böbrek taşlarına (nefrolitiyazis) ise, 74 (%3I,22) sığırda rastlanmış ve bunlardan 26'sında diffuz, 27'sinde fokal irinsiz intersitisyel nefritis, 1 4'ünde piyelonefritis ve 7'sinde de hidronefroz saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
75 8. SUMMARY This study was carried out to investigate the incidence and pathology of kidney abnormalities in the cattle slaughtered at Konya Meat Combine and Konet Slaughterhouse. l;or this purpose, the kidneys of 3643 cattle from different breed and sources were examined. Some pathological changes were observed in 237 cases (6.5%). In many cases, the kidneys had more than one lesion. Infarctus was found in 4 cases (1.68%). These cases were classified as hemorragic (no:2), anemic (no: 1) and septic (no: 1 ). Diffuse amyloidosis were seen in 5 cases (2.1%). In 3 cases, amiloid deposition was located in the medulla and accompained with focal nonpurulent interstitial nephritis. In the other 2 cases amyloid deposition was located in the cortex and medulla. Gromerulonephritis was found in 14 cases (5.9%) and all of these were mesangioproliferative glomerulonephritis. Hemosiderosis was detected in 23 cases (9.7%). The kidneys were light-to dark- brown in color. Haemoglobiniiric nephrosis characterized as blackish brown color kidneys was observed in 3 cases (1.26%). During microscopic examinations, calcifications was found in 60 cases (25.3%) and in the most of these it was accompained with focal nonpurulent interstitial nephritis. Interstitial nephritis was detected in 196 cases (82.7%). In 173 cases (72.99) of these nonpurulent interstitial nephritis was observed. This nephritis was classified as focal nonpurulent in 146 (61.6%) and diffuse nonpurulent in 27 cases (11.39%). Purulent interstitial nephritis was detected in 18 cases (7.59%) and classified as diffuse purulent in 2 (0.89%) and pyelonephritis in 16 cases (6.75%). Tuberculosis (granulomatous nephritis) was observed in 5 cases (2. 1 %). It was found as caseous in 1 and chronic milier tuberculosis in 4 cases. Hydronephrosis characterized as the dilatation of renal calixes and atrophy of cortex and medulla was observed in 24 cases (10.1 2%). Nephrolithiasis was detected in 74 cases (31.22%). In these cases, nephrolithiasis was accompained with diffuse nonpurulent interstitial nephritis, focal nonpurulent interstitial nephritis, pyelonephritis and hydronephrosis in 26, 27, 14 and 7 cases, respectively.