Konya yöresi köpeklerinde helmintolojik araştırmalar
Helminthological investigations of dogs in Konya province
- Tez No: 54856
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT CANTORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Ekim 1993-Mayıs 1995 tarihleri arasında Konya ve çevresinde, sokak köpeklerindeki helmint türlerini ve bunların yayılış oranlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 32 erkek, 28 dişi olmak üzere toplam 60 köpek kullanılmıştır. Laboratuvara getirilen canlı köpeklerden kan ve dışkı, ölülerden ise sadece dışkı alınarak kontrol edilmiş ve otopsileri yapılmıştır. Köpeklerin otopsi bakılarında % 85'i, dışkı bakılarında ise % 35'i çeşitli helmint türleriyle enfekte bulunmuştur. Otopsi bakısında 3 trematod, 6 sestod ve 5 nematod olmak üzere 14 helmint türü tespit edilmiştir. Bunlardan, Echinochasmus petfoliatus'un % 1.66, Heterophyes heterophyes'm % 3.33, Metorchis albidus'un % 3.33, Dipylidiuın caninum'un % 38.33, Joyeuxiella pasqualei'nin % 8.33, Echinococcus granulosus 'un % 28.33, Taenia multiceps'm % 25, Taenia hydatigena' nın % 21.66, Mesocestoides lineatus'ınn % 1.66, Toxocara canis'in % 16.66, Toxascaris leonina'nm % 55, Rictularia cahirensisln % 1.66, Spirocerca lupi'nin % 15, Dirqfilaria immitis'ın % 5 yaygın olduğu belirlenmiştir. Dışkı bakısında 1 sestod ve 2 nematod olmak üzere 3 tür helmint bulunmuştur. Bu türler içinde Taenia.yp.'nin % 5, Toxocara canis'in % 13.3, Toxascaris leonina'nın % 25 yaygın olduğu tespit edilmiştir. Enfekte köpeklerin % 19.61 'i bir, % 37.26'sı iki, % 23.53'ü üç, % 3.92'si dört, % 9.80'i beş, % 5.88'i altı türle enfekte bulunmuştur. Enfekte köpeklerden 53 adet trematod, 5 1.906 adet sestod ve 395 adet nematod olmak üzere toplam 52.354 adet hel mint toplanmıştır. Otopsi bakısı sonuçlarının, dışkı bakısı sonuçlarından daha fazla olduğu ve bunun istatistiki olarak da önem taşıdığı belirlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak, köpeklerde helmint enfeksiyonlarının yaygın olduğu, bunun da insan sağlığı açısından önem taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Helminthological Investigations of Dogs in Konya Province This study was undertaken to detect the prevalence of helminths and their species in stray dogs in Konya, between the dates of October 1993 and May 1995. Thirty-two male and 28 female dogs were examined totaling 60 dogs. Blood and faeces samples from alive dogs and faeces samples from dead dogs which were submitted to the Department of Parasitology were taken and following this, then necropsied were perform. Of 60 examined dogs, 85 % and 35 % of dogs were found to be infected with different helminth species in autopsy and faeces examination, respectively. A total of 14 helminth species were found in autopsy. These species are as follows: 3 trematods, 6 cestods and 5 nematods, including 1.66 % Echinochasrnus perfoliatus, 3.33 % Heterophyes hetewphyes, 3.33 % Metorchis albidus, 38.33 % Dipylidium caninum, 8.33 % Joyeuxiella pasqualei, 28.33 % Echinococcus granulosus, 25 % Taenia multiceps, 21.66 % Taenia hydatigena, 1.66 % Mesocestoides lineatus, 16.66 % Toxocara canis, 55 % Toxascaris leonina, 1.66 % Rictularia cahirensis, 15 % Spirocerca lupi and 5 % Dirofilaria immitis. A total of 3 helminth species were found in faeces samples. These species are as follows: 1 cestod and 2 nematodes, including 5 % Taenia sp., 13.3 % Toxocara canis and 25 % Toxascaris leonina. In this study, 19.61 %, 37.26 %, 23.53 %, 3.92 %, 9.80 %, and 5.88 % of dogs were infected with one, two, three, four, five and six different helminth species, respectively. Fifty-three trematodes, 51.906 cestodes and 395 nematodes were counted in infected dogs totaling 52.354 helminths. There was a significantly statistical difference (p0.05) when the age and sex distributions were evaluated. In conclusion, it is consiredered that helminthological infections of dogs are very common and have a very big importance for human health.