Bursa Askeri Hastanesi kaplıca kürünün plazma adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve kortizol düzeylerine etkisi
- Tez No: 54854
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışmada, Osteoartrozlu hastalarda bir kaplıca ve hidroterapi kürü sırasında, plazma Adrenokortikotropik Hormon (ACTH) ve kortizol düzeylerinde meydana gelen değişiklikler araştırıldı. Kaplıca grubu Bursa Askeri Hastanesinde yatarak kaplıca ve fizik tedavi gören 22 hastadan, hidroterapi grubu ise 70. Yıl İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde yatarak hidroterapi ve fizik tedavi gören 6 hastadan oluşmaktaydı. Plazma kortizol düzeylerinin kaplıca tedavisi gören hastalarda kür başı-kür sonu ve kür ortası-kör sonu değerler karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde arttığı; hidroterapi gören kontrol grubu hastalarda ise anlamlı bir değişiklik olmadığı saptandı. Plazma ACTH düzeylerinde ise kaplıca ve hidroterapi grubunda anlamlı bir değişim olmadığı gözlendi. Ayrıca ACTH ve kortizol arasında negatif feed-back açısından bir korelasyon saptanmadı. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; akratotermal sularla yapılan kaplıca tedavileri sırasında plazma kortizol düzeyleri etkilenmektedir. Fakat kaplıca kür uygulaması boyunca kortizol düzeylerinde saptadığımız bu değişikliklerin tek yönlü ve sürekli gelişen süreçler olmadığı, tersine karmaşık fazik-periyodik modeller olduğunu da söylemekte yarar vardır. Bu nedenle balneoterapinin organizma üzerindeki olumlu etkilerinin meydana gelmesine, kaplıca kür uygulaması boyunca plazma kortizol düzeylerinde saptadığımız anlamlı değişimlerin, katkıda bulunabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the variations in adrenocorticotrophic hormone (ACTH) and cortisole levels during a balneotherapy and a hydrotherapy cure in patients with osteoarthrosis have been evaluated. Balneotherapy group consist of 22 hospitalized patients being treated with balneotherapy and electrotherapy in Bursa Military Hospital. Hydrotherapy group included 6 patients who were hospitalized and treated in 70th Anniversary Physiotherapy and Rehabilitation Hospital, Istanbul. Plasma cortisole levels were compared at initiation and termination times of the cure and at times of mid-cure and termination in both groups. Significant increase was found in patients who have had balneotherapy, however there was no significant variation in plasma cortisole levels of patients who had been treated with hydrotherapy. No significant change in plasma ACTH levels were observed in both groups. Moreover, there was no correlation between ACTH and cortisole levels in means of negative feed back. These result show that plasma cortisole levels are effected during acrotothermal spa therapies. However, in spite of being unidirectional and gradual processes, these variations fit for complex phasic-periodic models. Therefore we suggest that significant changes detected in plasma cortisole levels during spa cure contribute to the positive effects of balneotherapy on organism. 44