Konya yöresi köpeklerinde D. İmmitis'in prevalansının serolojik olarak tesbiti
Determination of prevalence D. İmmitis'in dogs in Konya province
  1. Tez No: 58770
  2. Yazar: ADNAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT CANTORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Konya Yöresi Köpeklerinde Dirofttaria immitis'in Prevalansının Serolojik Olarak Tespiti Bu çalışma, Konya yöresindeki köpeklerde D. immitis'in prevalansını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla^Ağustos 1995-Ocak 1997 tarihleri arasında Konya bölgesinde klinik belirtiler göstermeyen sahipli 159 köpekten kan örnekleri serolojik olarak incelenmiştir. Köpek serumları D. immitis'in dolaşımdaki ergin antijenlerinin tesbiti esasına dayanan bir Enzime-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) testi olan DiroCHEK® (Synbiotics) kiri kullanılarak test edildi. İncelenen kan serumlarının 13'ü (%8.18) pozitif bulunmuştur. Pozitiflik oram gençlerde %4.44, yaşlılarda ise %13.04 olarak tespit edilmiştir. Bu oran erkeklerde %8.86, dişilerde ise %7.50 olarak saptanmıştır. Köpelerin yaş grupları arasında görülen enfeksiyon oranlan arasındaki fark istatistiksel olarak önemli (p0.05). 45
Özet (Çeviri)
Determination of the prevalence D. immitis in dogs in Konya province This study was caried out to determine the prevalence of D. immitis infection of dogs in Konya province. Between August 1995- January 1997, blood samples from 159 owned dogs with no clinical symptoms were collected and tested serologically. The dog sera were tested by an Enzime-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) using DiroCHEK® (Synbiotics) kit, based on the detection of circulating adult parasite antigens. Of the examined sera, 13 (8.18%) were found positive. The rate of D. immitis infection according to age group was 4.44% in the young and 13.04% in the old, while 7.70% in females and 8.86% in males. The difference between age groups was found as statistically significant (p< 0.05), whereas it was insignificant (p>0.05) between sex groups. 46