Telekom sektöründeki müşterilerin ürünlerinin veri madenciliği ile incelenerek çapraz satış kampanyalarının hazırlanması
Preparing cross-selling campaigns by examining the purchases of customers in the telecom sector with data mining
  1. Tez No: 548565
  2. Yazar: SERAP ŞEN GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çapraz satış, işletme ve pazarlama alanında önemli roller oynar. Çapraz satış, tüketiciyi tek bir ürünün satışından, çoklu ürün satışına doğru yönlendirerek satışların artışını destekleyen bir stratejidir. Veri madenciliği teknikleri ise, çapraz satış ve ürün gruplama yoluyla ürün çiftlerinin kombinasyonlarının üretilmesine destek olur. Araştırmanın ana amacı, hangi ürünlerin sıklıkla birlikte alındığını ve bir Fiber İnternet Ürünü satın alındıktan sonraki satın alımların neler olduğunu bulmaktır. İkincil amaç, birliktelik kurallarını uygulayarak ve algoritmaları farklı bir veri grubuna uygulayarak sağlıklı sonuçların olabileceğini ve normal istatistiksel sonuçlarla bulamadığımız gizli bir arada olmanın kurallarla çıkarılabileceğini göstermektir. Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin müşterilerinin satın aldıkları ürünler, WEKA uygulaması aracılığı ile Apriori ve FP-Growth Algoritmalarını kullanarak analiz edilmiştir. Böylelikle müşterilerin hangi ürünleri birlikte satın aldıkları gözlemlenmiş ve bu doğrultuda karı artırmaya yönelik uygulanacak kampanya ve promosyonlara yön verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cross-selling plays an important role in business and marketing. Cross-selling is a strategy that supports the increase in sales by directing the consumer from the sale of a single product to multi-product sales. Cross-selling and product grouping is used to develop the marketing strategy, and a combination of suitable product pairs is produced by using data mining techniques. The main research objective is to find out what products were often purchased together and what the subsequent purchases were after buying a Fiber Internet Product. The secondary objective is to show that there can be healthy results by applying the rules of association and applying algorithms to a different group of data, and that secret co-existence, which we cannot find with normal statistical results, can be extracted with the rules of association. Products which were purchased by a company's customers operating in the telecommunications sector in Turkey were analyzed using Apriori and FP-Growth Algorithms via WEKA application. In this way, it is observed which products were purchased together by customers and in line with this observation, campaigns and promotions were given a direction to increase the profit.