Karotis veya vertebral arter stentleme yapılan hastaların cinsiyet ve yaşa göre risk faktörleri açısından karşılaştırılması
Comparison of patients undergoing carotid or vertebral artery stenting according to age and sex risk factors
- Tez No: 548606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnme tedavisindeki gelişmelere rağmen, inme nedenli ölümler dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca uzun dönem sakatlığın en önemli nedenlerindendir. Epidemiyolojik çalışmalar inmelerin %10-20'sinin karotis arter hastalığı ve %8'inin vertebral arter hastalığı nedeniyle olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada karotis veya vertebral stent uygulanan hastalarda risk faktörlerinin yaş ve cinsiyete göre ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde Şubat 2015-Eylül 2018 tarihleri arasında karotis veya vertebral arter stentleme yapılan hastaların dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşları 0,05). Çalışmada hipertansiyon (%65,5) en sık rastlanan risk faktörü olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite recent developments in stroke management, stroke is still the second leading cause of mortality worldwide and is the major cause of long-term disability. Epidemiological studies have shown that carotid artery disease and vertebral artery disease account for about 10 to 20% and 8% of all stroke cases, respectively. In the present study, we aimed to investigate the possible relationship between risk factors and age and sex of the patients undergoing carotid or vertebral artery stenting. Between February 2015 and September 2018, medical data of patients who underwent carotid or vertebral artery stenting at Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Neurology were retrospectively analyzed. The patients were stratified according to age as 0.05). Hypertension (65.5%) was the most common risk factor.