Aterosklerotik ekstrakraniyal internal karotid arter darlıklarında kaplı stent kullanımı ve sonuçları
Repair of extracranial internal carotid artery stenoses using coronary covered stents: follow up results
- Tez No: 142223
- Danışmanlar: PROF. DR. SARUHAN ÇEKİRGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Aterosklerotik Ekstrakraniyal internal Karotid Arter Darlıklarında Kaplı Stent Kullanımı ve Sonuçları Amaç: Kaplı stent ile aterosklerotik ekstrakraniyal internal karotid arter darlığı tedavisinin etkinliğini değerlendirmek ve orta vadeli takip sonuçlarını sunmak. Materyal ve Metod: Haziran 2002 ve Eylül 2004 tarihleri arasında, internal karotid arter(İKA) darlığı tedavisi elektif şartlarda kaplı stentlerle yapılan, yaşları 47 ile 83 arasında değişen, biri kadın toplam 11 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama hasta yaşı 63±10.508 yıl idi. Bir hastaya bilateral olmak üzere toplam 12 kaplı stent yerleştirildi. Tüm hastalar nörolojik açıdan semptomatik olup lezyonların hepsi %70'den fazla çap stenozuna neden olan anlamlı darlıklardı. Kaplı stent tedavisi endikasyonları; ileri derecede ateroskleroza bağlı tortiyöz seyirli aortik ark ve karotid sistemler, koruma şemsiyelerinin güvenli olarak yerleştirilemeyeceği öngörülen hastalar, İKA lezyonunun bifurkasyona uzaklığı 1 cm' den fazla uzunluğunun 15 mm' den kısa olduğu durumlar idi. Dört hastada ağır koroner kalp hastalığı teşhisi konmuştu. Tüm hastalarda, işlem öncesi geçici iskemik atak (TİA) veya inme hikâyesi vardı. Son 2 hafta içerisinde inme veya kalp krizi geçrmiş hastalar ile stentlenecek lezyonun karşı tarafında İKA'nm tam tıkalı olduğu ve buna ek olarak aynı taraf vertebral arter lezyonu olan veya aynı tarafta üst sistemde pıhtı olduğu anjiyografik olarak gösterilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Tüm hastalarda işlem başarı ile tamamlandı. İşleme bağlı komplikasyon olarak, bir hastada trasfüzyon veya cerrahi dekompresyon gerektirmeyen minör kasık hematomu gelişti. Peri prosedüral majör inme veya ölüm izlenmedi. Her hasta işlem öncesi ve sonrasında difüzyon ağırlıklı MRG ile emboli açısından değerlendirildi. Yalnızca 1 hastada difüzyon ağırlıklı MR incelemede; stentlemeye bağlı çok sayıda milimetrik boyutta akut, asemptomatik emboli tespit edildi. Tüm hastalar, ortalama 2.5 gün(1.5-4 gün) içerisinde hastaneden taburcu edildi. Hastalarımız 6 ile 24 ay arasında değişen sürelerde takip edildi, ortalama takip süresi 12 ay idi. Takiplerde hiçbir hastada hemodinamik anlamlı stent stenozu ya da stentlerde kırılma saptanmadı. Sonuç: İKA aterosklerotik darlığı olan seçilmiş hastaların tedavisinde; kaplı stent kullanılmasının; plağı dolaşımdan tamamen ayırarak stentleme işleminin en önemli komplikasyonu olan distal emboli riskini; büyük ölçüde önlediğini düşünmekteyiz. Uzun dönem takipler, stentleme tedavisinin genel endikasyonları nedeniyle özellikle kardiyovasküler nedenli ölümlerden etkilenmektedir. Günümüzde, bu mikroembolilerden korunmak amacıyla kullanılan 'koruma şemsiyelerinin' maliyeti ve kullanımlarına bağlı olarak gelişen komplikasyonlar da göz önüne alındığında, kaplı stentlerin aterosklerotik İKA darlıklarının tedavisinde kullanımını kolay, nispeten düşük maliyetli ve güvenli olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Repair of extracranial internal carotid artery stenoses using coronary covered stents: Follow up results. BACKGROUND: Carotid artery stenting is now used as an alternative to surgical endarterectomy. The availability of different cerebral protection systems has expanded the area of application of this procedure. OBJECTIVE: To assess the feasibility, safety, and clinical outcome in patients undergoing percutaneous carotid interventions with covered stent grafts and evaluate them with long term follow up. MATERIALS AND METHODS: Between June 2002 and September 2004, 11 consecutive patients (1 female and 10 male), mean age 63 (range, 47-83), with standard deviation of 10.508 years underwent elective ICA stenting at our institution for atherosclerotic stenoses. Coronary covered stents were used in all patients for ICA stenting. We had 1 patient whom underwent bilateral ICA stenting and 2 patients for both left sided CCA origin and ICA stenting. All patients had symptomatic, atherosclerotic proximal ICA stenoses shortly after (at least 1cm) the bifurcation. All lesions were significant, causing more than 70% diameter stenosis. Diffusion weighted MR imaging was performed initially the day before the stenting procedure, then immediately after the procedure to distinguish the procedure related complications. Doppler US and clinical follow-up evaluations has taken place in every 3- month for the first 6 months and every 6-month after ömonths. Control angiographies were strictly obtained in all patients. Four patients had severe coronary artery diseases; all had previous stroke or transient ischaemic attack (TIA). Major exclusion criteria were total exclusion of the contralateral internal carotid artery in the presence of ipsilateral vertebral or intracranial disease and angiographic evidence of thrombus at the lesion site, as well as a recent (sooner then 14 days) stroke or myocardial infarction. RESULTS: Angiographic success was obtained in all lesions (100%) with a final diameter stenosis of less then 10%. Procedural success was obtained in all patients (100%). In-hospital complications occurred in 1 patient of which minor femoral access hematoma which do not need transfusion or surgical decompression. No major stroke or death occurred. All patients were discharged from the hospital after an average of 2.5 days. Restenosis was not found in any of these 1 1 patients in control angiographies. CONCLUSIONS: Covered stents may prevent microembolic complications during stenting of atherosclerotic carotid lesions in selected cases offering immediate exclusion of atherosclerotic lesion from the circulation by pressing the plaque against the vessel wall. Our early clinical experience and follow up results demonstrate that usage of coronary covered stents can be considered as a therapeutic option for atherosclerotic cervical ICA stenosis in selected cases based on the fact that being cost effective, safe and easy to use comparing with the protection devices that are available.