Finansal tabana yayılma: Değişkenlerin tespiti ve değişkenler arası ilişki analizi
Relation to the financial base: Assessment of variables and analysis between variables
  1. Tez No: 548613
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER VELİ ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Finansal tabana yayılma, bireylerin finansal araçlar hakkında bilgi sahibi olması ve sahip oldukları bu bilgiyi kullanabilmeleri olarak tanımlanabilir. Ayrıca finansal tabana yayılma, finansal okuryazarlık ve finansal erişim bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüz koşullarında finansal bilgi sahibi olmak büyük bir önem arz etmektedir. Finansal bilgi düzeyi yüksek olan bireyler kendi bütçelerini oluşturup tasarruflarını değerlendirme konusunda daha etkindirler. Bu çalışmanın amacı finansal tabana yayılma kavramını oluşturan değişkenlerin kendi aralarındaki ilişkinin hangi yönde olduğunun tespit edilmesidir.. Bu bağlamda Trabzon ilinde ikamet eden bireyler üzerinde, daha önce araştırmacılar tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde bireylerin demografik özellikleri belirlenmeye çalışılmış, ikinci bölümünde ise finansal tabana yayılma değişkenleri arasındaki ilişki ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucuna göre, finansal tabana yayılma değişkenleri arasında ilişki vardır. Finansal tabana yayılma değişkenleri bireylerin, cinsiyetine, yaş gruplarına, öğrenim durumlarına, gelir düzeylerine ve meslek gruplarına göre değişmektedir
Özet (Çeviri)
Spread to the financial base can be defined as the fact that individuals have knowledge about financial instruments and can use this information. In addition, the financial base consists of financial literacy and financial access components. In today's conditions, having financial information is of great importance. Individuals with a high level of financial knowledge are more effective in creating their own budgets and assessing their savings. The purpose of this study is to determine the direction of the relationship between the variables that make up the concept of spread to the financial base. In the first part of the survey, the demographic characteristics of the individuals were tried to be determined and in the second part, the relationship between the spread variables of the financial base was tried to be measured. According to the results of the study, there is a relationship between the variables of the financial base spreading. Spread variables vary according to individuals, gender, age groups, education levels, income levels and occupational groups