Betonarme yüksek yapıların TDY'ne göre plan düzensizliklerinin örnek yapılarla incelenmesi
Reviev of reinforced concrete high rise buildings' plan irregularities according to Turkish Earthquake Regulation
- Tez No: 548630
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SEREN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde artan nüfus ve gelişen teknolojiyle birlikte kentlerde yüksek yapılar hızla artmaktadır. Bu yapıların mimari tasarım süreçleri ve beraberinde oluşturulan taşıyıcı sistemleri yapıların önemli noktalarını oluşturmaktadır. Yüksek yapılarda mimari tasarım ve taşıyıcı sistem tasarımları yapılırken deprem olgusu önemli bir yer oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan bazı mevcut betonarme yüksek yapıların plan düzensizlikleri incelenmiştir. Deprem anında bu düzensizliklere göre yapıların göstereceği davranışlar ele alınmıştır. Araştırma sonucunda bu bilgilerin mimar ve mühendislere sağlayacağı yararlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present time, with increasing population and developing technology number of high rise buildings has been increasing rapidly at the cities. Important part for these buildings are architectural design process and structural systems which are used during this process. During architectural and structural design earthquake takes an important role. In this study, irregularities of some reinforced concrete high rise buildings which are located all around world are reviewed. Effect of these irregularities on buildings' behaviours during earthquake are studied. After this study the beneficial information and suggestions were prepared for architects and engineers.