Geniş açıklıkların örtülmesinde kullanılan taşıyıcı sistem seçimi için bir model önerisi
A model proposal for selecting the structural system used to cover wide spans
- Tez No: 548631
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SEREN GÜVEN, PROF. DR. EMİNE GÖRÜN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada belirlenmiş bir açıklığı örtebilecek taşıyıcı sistem seçimi ile ilgili sorunlar ele alınmış, geniş açıklıkları örtebilecek sistemler incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında taşıyıcı sistem seçimine yönelik ölçütler ortaya konmuş, sistemler bu ölçütlere göre değerlendirilmiştir. Bu bağlamda ölçütler, kullanım ve maliyete ilişkin değerleri veren iki ana gruba ayrılmış, seçenekler aralıklı ölçek yöntemi ile değerlendirilmiştir. Seçim ve karar işlemi için ürün seçim yöntemleri incelenmiş, yöneylem araştırması kapsamında Prof. Dr. Ayşe Balanlı'nın yapıda ürün seçim yönteminden yararlanarak bir yöntem kurgulanmıştır. Çalışmada her sistemin tüm ölçütlerdeki sayısal değerlendirmesi yapılmış, bu değerler bilgisayar yazılımıyla oluşturulan bir programa işlenmiştir. Uygulanan yöntemle bütün seçenekler bir arada değerlendirilerek seçim işlemi bu değerlere göre yapılmaktadır. Tez çalışması sonunda, yanlış sistem seçimleriyle yaşanan malzeme israfı ve performans kayıplarının yanı sıra zaman kaybı gibi zararların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems of the selection of structural systems are handled and the structural systems covering the wide openings were examined. In the light of the information obtained, the criteria for the selection of the structural system were established and the systems were evaluated according to these criteria. In this context, the criteria were divided into two main groups giving values related to usage and cost. The options were evaluated by the intermittent scale method. Product selection methods for selection and decision process were examined and a method was constructed by using Balanlı's method with in the scope of operations research. In this study, numerical evaluation of each system has been made and all of these values have been recorded in a computer program. All the options are evaluated together with the applied method and the selection process is made according to these values. At the end of the thesis study, it is aimed to prevent the losses such as wasting time and loss of material as well as waste of performance by wrong system choices.