İdrar yolu enfeksiyonu olan çocuğa sahip annelerin enfeksiyonun tedavisi ve korun yolları konusundaki bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of knowledge end attidute about infection treatment and protecting methods of mother's who have children with urinary tract infections
- Tez No: 548644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA EVGİN, YRD. DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç; bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonu olan çocuğa sahip annelerin enfeksiyonun tedavisi, bakımı ve korunma yolları konusundaki bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı nitelikte olup, örneklemi 15 Eylül 2018 -15 Şubat 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Pediatrik Nefroloji Polikliniği'nde İYE tanısı ile takip edilen 187 hasta çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Çalışmanın yapılması için etik kurul izni ve ebeveynlerden yazılı onam alınmıştır. Veri toplama aracı olarak ebeveynlerin ve çocukların tanıtıcı özellikleri, hastalık ve tedaviye ilişkin bilgilerini içeren anket formları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler ve kategorik verilerin analizinde Ki Kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada, İYE tanısı alan çocukların büyük çoğunluğunun daha öncede İYE geçirdiği, annelerin çoğunluğunun İYE hakkında bilgisi olduğu belirlenmiştir. İlkokul mezunu olan, gelir giderden az olarak ifade eden, 1-2 çocuğa ve geniş aileye sahip olan annelerin çocuklarının İYE geçirme oranlarının daha yüksek olduğu [p>0.05], anne eğitim düzeyi ortaokul mezunu olan, gelir giderden az olan, parçalanmış, 3 ve daha fazla çocuğa sahip olan ailede yaşayan çocuklarda ise İYE tekrarlama sıklığının daha fazla olduğu, ancak istatiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur [p>0.05]. Çocukların ilk tanı alma yaşı, günlük su tüketimi, beslenme alışkanlığı ve annelerin bilgi durumları ile İYE geçirme durumları ve tekrarlama sıklığı arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptanmıştır[p
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out as a descriptive study in order to determine the knowledge and practices of mothers with urinary tract infection in the treatment of infection, care and their protection methods. Method: The study was descriptive and sample consisted of 187 patients and their mothers who were followed-up in a pediatric nephrology outpatient clinic of a university hospital between September 15, 2018 and February 15, 2019. Ethics committee permission and written approval from parents were obtained for the study. As a means of collecting data, questionnaires, which include information about the characteristics of the parents and children, disease and treatment, were used. In the evaluation of the data; Chi-square tests were used to analyze descriptive statistics and categorical data. Results: In the study, it was determined that the majority of children with UTI had previously UTI and the majority of mothers has information about UTI. It was found that mothers who have primary school graduates, who have 1-2 children and extended families who have less than income expenses, have a higher rate of UTI [p>0.05], and the frequency of UTI recurrence was higher in the children whose family education level was secondary school graduate, less than the income expense, shattered and having 3 or more children [p>0.05], but it is not statistically significant. It was found that the relationship between the age at first diagnosis, daily water consumption, nutritional habits and mothers' information status, and the frequency of recurrence of UTI and the frequency of having UTI were significant[p