İntramüsküler enjeksiyonu shotblocker ile uygulamanın ağrı şiddetine etkisi
İntramuscular injection shotblocker and the effect of the application on pain violence
  1. Tez No: 548643
  2. Yazar: ŞEYMA TOK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DİLEK GÜVEN, YRD. DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırma intramüsküler (IM) enjeksiyonu ShotBlocker ile uygulamanın ağrı şiddetine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmış deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Ocak 2018 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara Hastanesi Enjeksiyon Polikliniği'nde IM yolla siyanokobalamin içeren ilaç alan hastalarla yürütülmüştür. 88'i deney 88'i kontrol grubu olmak üzere toplam 176 hasta ile çalışılmıştır. Araştırma için etik kuruldan ve araştırmanın yapıldığı kurumdan yazılı, araştırmaya katılanlardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veri toplamada“Hasta Tanıtım Formu”,“Vizüel Analog Skala [VAS]”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare testi, Kolmogrov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, t testi ve Spearman Brown korelasyon katsayıları hesaplanması kullanılmıştır. Örneklem sayısı Romano, C. L., & Cecca, E. [2005]“A new method to reduce pin-prick pain of intra-muscular and subcutaneous injections”çalışmasında elde edilen verilerin değerleri dikkate alınarak çalışmanın gücü, GPower 3.1 programında hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda; Deney grubundaki bireylerin VAS ağrı skoru ortalaması 1.2±1.3, kontrol grubundaki bireylerin VAS ağrı skoru ortalaması 1.1±1.6 olarak saptanmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında VAS ağrı skoruna göre istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulunmuştur [p>0.05].
Özet (Çeviri)
Research IM injection is an experimental study conducted with the aim of determining the effect of the application on the intensity of pain with ShotBlocker. The survey, was performed with patients who take siyanokobalamin through IM in between the dates of January 2018 till July 2018 at the injection policlinic of the Ankara Hospital. While 88 people being experimentees, the other 88 people of a total summ of 176 people are the control group of this study. For this study an oral allowance was taken from both the ethic administration and the survey participants.“Patient identification”form and“Visual Analog Scala [VAS]”were used at the survey's information gathering. Ki-square, kolmogrov smirnov, Mann Whitney U, t tests and Spearman Brown calculation of correlation coefficients were used at the evaluation of the test. The number of Romano, C. L., & Cecca, E. [2005]“A new method to reduce pin-prick pain of intra-muscular and subcutaneous injections”the power of the study was calculated in GPower 3.1 program by taking into consideration the data obtained in the study. As a result of the research; The mean VAS pain score of the subjects in the experimental group was 1.2 ± 1.3 and the mean VAS pain score was 1.1 ± 1.6 in the control group. There was no statistically significant difference between the experimental and control groups according to VAS pain score [p>0.05].