Sosyal medyada çocuk istismarı: 2013 ve 2018 yıllarının karşılaştırmalı analizi ve sosyal hizmet bağlamında değerlendirilmesi
Child abuse in social media: comparative analysis of 2013 and 2018 and evaluation in the context of social work
- Tez No: 548652
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİRİNCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sosyal medya, sosyal ağ, şeklinde ifade edilen bilgi, resim, müzik gibi paylaşımların bireylere, topluluklara aktarmayı sağlayan, görsel, işitsel, web tabanlı yazılımlardır. Bu ağlara, çocukların ilgisi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda sosyal medyada çocuk istismar vakalarında ciddi oranda artış görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, sosyal medyada çocuk istismar vakalarının gazetelerde sunumunun sosyal hizmet mesleği etik ilkelere uygunluğu ve sosyal hizmet bağlamında değerlendirilmektedir. 2013 yılı rakamlarına göre tirajı en yüksek, Posta, Hürriyet, Sözcü ve Sabah gazeteleridir. 2018 yılında ise tirajı en yüksek, Sabah, Sözcü, Hürriyet ve Posta gazeteleridir. Her iki yılın sosyal medyada çocuk istismar haberleri, sosyal hizmet mesleğinin etik ilkeleri bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı Karma Araştırma Metodu ile yapılmış. Sosyal medyada cinsel, fiziksel, duygusal ve ekonomik çocuk istismarı, haberlerin metin analizleri, sayısal veriler doğrultusunda sunulmaktadır. Sosyal medyada çocuk istismar haberlerinin gazetelerde veriliş şekli ve kullanılan fotoğraflar toplumun algıları üzerinde etkiye sahiptir. Elde edilen sonuçlar gazetelerdeki çocuk istismar haberlerinin sosyal hizmet mesleği etik ilkelerine uygunluğu bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularının, Türkiye'de sosyal medyada çocuk istismarının gazeteler tarafından haber olarak verilmesinde dikkat edilmesi gerekenler, toplumsal farkındalık ve tedbirlerin uygulanması süreçlerinde yol gösterici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Social media, social network, the information expressed in the form of information, pictures, music, such as sharing individuals, communities, providing visual, audio, web-based soft ware. Children's interest and use in these networks are increasing day by day. In recent years, there has been a significant increase in cases of child abuse in social media. The aim of this study is to present the cases of child abuse in newspapers in social media, to evaluate social work profession as a commitment to ethical principles and in the context of social work. According to 2013 figures, the highest circulation is Posta, Hürriyet, Sözcü and Sabah newspapers. In 2018, the highest circulation was Sabah, Sözcü, Hürriyet and Posta newspapers. The news of child abuse in social media in both years is evaluated in the context of the ethical principles of the social work profession. In this research, mixed research method was used, which included qualitative and quantitative data. Sexual, physical, emotional and economic child abuse in social media, text analysis of news, and numerical data are presented. The way in which children's abuse news is given in newspapers and the photographs used have an effect on the perceptions of the society. The results will be evaluated in the context of conformity of child abuse news in newspapers with social service profession ethic principles. Research findings, that should be given attention in the newspapers as news of child abuse by social media in Turkey, it said to be guiding the process of implementation of the measures.