Erken çocukluk döneminde çocuk YouTube içerik üreticilerinin yayınladığı videoların çocuğun duygusal istismarı açısından incelenmesi
Examination of the videos published by children's YouTube contentproducers in early childhood period in terms of child emotionalabuse
  1. Tez No: 776646
  2. Yazar: SEVİLAY ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal medya uygulamalarının gelişmesi, kullanımının yaygınlaşması ve çocukların da bu platformlarda denetimsiz ve aktif olarak yer almaya başlamaları ile çocuk istismarı yeni bir boyut kazanmış ve sosyal medyanın çocuklara yönelik etkileri, incelenmesi gereken önemli bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada erken çocukluk dönemindeki YouTube içerik üreticilerinin yayınladıkları videolarda, anne babaları tarafından duygusal istismara maruz kalma durumları, duygusal istismar türleri ve sıklığı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında YouTube videoları incelendiğinden, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış, bu yöntemi uygularken Çok Yönlü Okuryazarlık ve Eleştirel Okuryazarlık kuramları ön plana alınmıştır. Çalışmada videolar amaçlı örneklemle, YouTube'da içerik üreten ve en yüksek takipçiye sahip 10 çocuk içerik üreticisi olarak seçilmiştir. Her kanala ait son 6 yılda yayınlanmış, içeriğinde anne veya babası bulunan, en çok izlenme sayısına sahip 10 video olmak üzere toplam 100 video, duygusal istismar ve alt boyutları kapsamında incelenmiştir. Veri analizinin ilk basamağında belirlenen video içerikleri duygusal istismarın alt boyutları baz alınarak oluşturulan kodlara göre“Dedoose”programı ile analiz edilmiştir. Her video için birçok farklı yönden analize olanak sağlayan Çok Yönlü Etkileşim Analizi yöntemi kullanılarak mikro analiz yapılmıştır. Bu yöntem sadece video içerisindeki sözlere değil bunun yanı sıra görsellere, ekrandaki hareketlere, kullanılan ses efektlerine, video içerisindeki kişilerin jest ve mimiklerine ve ses tonlarına da odaklanmayı (Norris, 2013) sağlayarak, videolara çok boyutlu bakılmasına imkân vermiştir. Videoların analizi sürecinde“Duygusal İstismar Bilgi Tespit Formu”(Ek. 2) oluşturulmuş, her bir YouTube kanalı için analiz edilen her videoda rastlanılan bulgular kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda incelenen 10 YouTube kanalının 5'inde duygusal istismar bulgusuna rastlanmış, videolarda çocukların anne veya babaları tarafından duygusal istismara uğrama sıklığı %17 olarak belirlenmiştir. Çocukların bu videolarda daha çok anneleri tarafından duygusal istismara uğradığı, en çok uygulanan duygusal istismar davranışlarının ise azarlama, aşağılama, duygusal tepki göstermeme ve ihmal olduğu görülmüştür. Reddetme, aşırı koruma, izole etme, ayrım, suça yöneltme ve lakap takma alt boyutlarına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
With the development and widespread use of social media applications the people can't control the active participation of the children on these platforms. For this reason child abuse has gained a new dimension on socıal media. So the effects of social media on children have emerged as an important area to be examined. In this study, the content of the Youtube videos which have the content related with the children who are the victoms of emotional abuse by their parents, types and frequency of emotional abuse in early childhood were investigated. As YouTube videos were analyzed within the scope of the study, document analysis, which is one of the qualitative research methods, was used. In the study, videos were selected with purposeful sampling. Ten children who produce content on YouTube and have the highest followers has been selected fort his reason. A total of 100 videos, including the 10 videos with the highest number of views, published in the last 6 years of each channel, containing their mother or father, were examined within the scope of emotional abuse and its subdimensions. The video contents determined in the first step of the data analysis were analyzed with the“Dedoose”program according to the codes created based on the sub-dimensions of emotional abuse. Micro-analysis was carried out for each video using the Multi-Directional Interaction Analysis method, which allows analysis from many different aspects. This method has enabled a multidimensional view of the videos by focusing not only on the words in the video (Norris, 2013), but also on the visuals, the movements on the screen, the sound effects used, the gestures, mimics and voice tones of the people. During the analysis of the videos, an“Emotional Abuse Information Detection Form”(Appendix 2) was created for each YouTube channel, and the findings found in each analyzed video were recorded. As a result of the study, emotional abuse was found in 5 of the 10 YouTube channels examined, and the frequency of emotional abuse of children by their parents in the videos was determined as 17%. In these videos, it was seen that the children were mostly emotionally abused by their mothers, and the most common emotional abuse behaviors were scolding, humiliation, lack of emotional reaction and neglect. The sub-dimensions of rejection, overprotection, isolation, discrimination, delinquency and nickname were not found.