Ebû Tâlib El-Mekkî'nin Kûtü'l Kulûb adlı eserine göre manevi eğitimin bireyin ahlak inşasındaki rolü
The role of spiritual education in the individual's moral building according to Abu Talib el-Makki's Kut al Kulub
- Tez No: 884446
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmamız, Ebû Tâlib el-Mekkî'nin“Kûtü'l Kulûb”adlı eseri merkeze alınarak erken dönem sufilerde manevi eğitimin bireyin ahlak inşasındaki rolünü incelemektedir. Çalışma, manevi eğitim süreçlerinin, bireyin ahlaki gelişiminde ve ruhsal olgunlaşmasında nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. İlk bölümde, tasavvufun manevi eğitim anlayışı ve bu eğitimin bedensel ve ruhsal tezahürleri ele alınmıştır. Özellikle bedensel terbiyenin, nefsin arzu ve isteklerini dizginleme, ahlaki güzelliklerin kazanılmasındaki önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, manevi eğitimin ahlaki inşa sürecine katkıları, bireyin negatif duygulardan arındırılması ve pozitif ahlaki değerlerle donatılması üzerinde durulmuştur. Ebû Tâlib el-Mekkî başta olmak üzere erken dönem sufilerin görüşlerine dayanarak, tasavvufi anlayışın ortaya koyduğu yaşam modelinin bireyin manevi eğitim sürecinde nasıl bir rol oynadığı açıklanmıştır. Çalışma, manevi eğitim süreçlerinin bireyin içsel huzurunu artırarak, dengeli ve uyumlu bir yaşam sürmesine katkıda bulunduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of spiritual education in the moral construction of the individual in early Sufis by focusing on Abu Ṭalib al-Makki's“Kut al Kulub”. The study aims to reveal how spiritual education processes have an impact on the moral development and spiritual maturation of the individual. In the first part, Sufism's understanding of spiritual education and its physical and spiritual manifestations are discussed. In particular, the importance of physical discipline in restraining the desires and wishes of the ego and acquiring moral beauties is emphasized. In the second part, the contributions of spiritual education to the process of moral construction, purifying the individual from negative emotions and equipping him with positive moral values are emphasized. Based on the views of early Sufis, especially Abu Ṭalib al-Makki, the role of concepts such as repentance, asceticism, and righteous deeds in the process of spiritual education is explained. The study argues that spiritual education processes contribute to a balanced and harmonious life by increasing the inner peace of the individual.