Doğu Marmara bölgesi bazı göllerindeki (Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü, Taşkısığı Gölü, Küçük Akgöl) Ardeidae türlerinin biyoekolojisi ve dağılım haritaları
Determination of bioecology and distribution maps of ardeidae species in some lakes (Sapanca, Poyrazlar, Taskısıgı and Kucuk Akgol) in the Eastern Marmara region
- Tez No: 546030
- Danışmanlar: PROF. ALİ UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma da 2013-2014 yılları arasında Doğu Marmara Bölgesi'nde Sakarya ilindeki Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü, Taşkısığı Gölü ve Küçük Akgöl'de Ardeidae familyasına ait türlerin biyoekolojisi incelenmiştir. Çalışma bölgesinde 9 türün 7 tanesine rastlanmış, Egretta garzetta, Nycticorax nycticorax, Bulbulcus ibis ve Ardeola ralloides'in Poyrazlar Gölü'nü üreme bölgesi olarak kullandığı tespit edilmiştir. Sakarya Poyrazlar Gölü'nde N. nycticorax'a ait 11 yuvaya ulaşılmış, yumurta sayısı 2-5 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada N. nycticorax'a ait yuvalardaki ortalama yumurta sayısı 3,45, ortalama kuluçka süresi 20,3 gün, yumurtadan yavru çıkma başarısı % 84,21, yuva başına yavru çıkma başarısı % 88,64, yavruların uçacak büyüklüğe kadar büyüyebilme başarısı % 100, üreme başarısı % 84,21'dir.
Özet (Çeviri)
This study examines the bioecology of species belonging to the Sapanca Lake, Poyrazlar Lake, Taşkısığı Lake and Küçük Akgöl family of Ardeidae in Sakarya province in East Marmara Region between in the years 2013-2014. 7 of the 9 species belonging to the Ardeidae family in the study site were observed and it was determined that Egretta garzetta, Nycticorax nycticorax, Bulbulcus ibis and Ardeola ralloides used Poyrazlar Lake as a breeding area. 11 N. nycticorax nests were found in Sakarya Poyrazlar Lake and the number of eggs was found to be 2-5. In the study, the average number of eggs in nests of N. nycticorax was found to be 3,45, average incubation period was found to be 20,3 days, hatching success was found to be 84,21%, nesting success was found to be 88.64%, fledgling success was found to be 100% and breeding success is 84,21%.