17-18. yüzyıl Fransız icra stili ve Robert de Visee örnekleminde klasik gitar ile uygulanması
The French interpretation style of the 17th and 18th centuries and its practice via classical guitar sampling with Robert de Visee
- Tez No: 548765
- Danışmanlar: PROF. DR. AHME KANNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma 17 ve 18. yüzyıl dönemlerinde Fransa'da uygulanmış ve günümüzden farklılık gösteren müziksel pratikleri Robert de Visée'nin gitar için bestelemiş olduğu birinci re minör süit örnekleminde açıklanması ve modern klasik gitar ile uygulanması esasına dayanmaktadır.“Giriş”kısmında performansın tarihsel öneminden bahsedilmiş, ilgili dönem içerisinde Fransa'ya ilişkin sosyal ve siyasal durum verilmiş, bu sosyal ve siyasi durumun müziğe olan etkisinden bahsedilmiş ve alan gitar müziği çerçevesine daraltılmıştır. Dönemin önemli gitar besteci ve icracılarından olan Robert de Visée'ye ilişkin bilgi ve belgeler incelenmiştir. Problem durumuna değinilmiştir.“Yöntem”kısmında veri analizi ve ve araştırma modeline ilişkin bilgilere yer verilmiştir.“Bulgular ve Yorum”bölümünde araştırmanın örneklemini oluşturan süit örnekleminde dönem uygulamaları açıklanmış, modern klasik gitar ile uygulanması mümkün olanlar belirlenmiş ve eserin transkripsiyonu yapılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanılarak sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This basis of this study is the different musical practices of 17th and 18th centuries in France and applicability of them on the modern classical guitar in the sample of the first guitar suite in d minor, Robert de Visée. In the“Introduction”, the historical significance of the performance was mentioned. In the related period, the social and political situation related to France was given. The effect of this social and political situation on the music was mentioned and the field was narrowed to the frame of guitar music. Information and documents related to Robert de Visée, one of the important guitar composers and performers of the period, were examined. The problem situation is addressed. In the“Method”section, data analysis and research model are given.“Findings and Interpretation”section of the research, which includes the sample of the research, the applications of the era explained, the ones that can be applied with the modern classical guitar identified, and the work has been transcribed. Results and recommendations were presented based on the findings.