Bazı biyoinsektisitlerin biber bitkisinde Myzus Persicae' ye etkileri
Effects of some bioinsecticides againts Myzus Persicae on pepper plant
  1. Tez No: 548778
  2. Yazar: GÜLSÜM KURŞUNCU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şeftali yeşil yaprakbiti, Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae) ekonomik öneme sahip bir çok kültür bitkisinde zarar oluşturmaktadır. Yaprakbitleri bitkilerde doğrudan emgi yaparak zararlı oldukları gibi, beslenme sırasında çıkardıkları tatlımsı maddede saprofitik mantarların gelişmesiyle fumajine de neden olmaktadırlar. Ayrıca hastalık etmenlerine vektörlük ederek doğrudan ve dolaylı yaptıkları zararlardan daha önemli sorunlara neden olabilmektedirler. Söz konusu zararlıya karşı savaşımda genellikle kimyasal preparatlar kullanılmaktadır. Bilindiği gibi kimyasal savaşım insan sağlığı, doğal çevre ve doğal denge üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ayrıca zararlı kısa zamanda çok sayıda döl verdiği için bir çok kimyasala karşı direnç kazanmıştır. Bu nedenle zararlılara karşı alternatif mücadele yöntemleri üzerindeki çalışmalar özellikle de biyolojik mücadele çalışmaları son zamanlarda ağırlık kazanmıştır. Bu çalışmada 4 farklı biyopestisit (Bio-Catch®, Bio-Magic®, Nostalgist® ve Priority®) ile bitkisel ekstraktlı bir preparat (Nimbedicine) ve karşılaştırma ilacı olarak Chlorpyrifos-ethyl etken maddeli preparat laboratuvar koşullarında M. persicae'ye püskürtme şeklinde firmaların önerdiği dozlarda uygulanmıştır. Çalışmalar Bitki Koruma Bölümü, Biyolojik Mücadele Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı'nda petri ve saksı denemeleri şeklinde yürütülmüştür. Preparatlar petriye yerleştirilmiş biber yapraklarına ve saksılardaki biber bitkilerine püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Uygulamalardan 10 dakika sonra her bir petriye 10 birey, her bir bitkinin bir yaprağına 5 birey toplamda bitkinin 3 yaprağına olmak üzere 15 birey bulaştırılmıştır. Petri denemeleri 10, saksı denemeleri 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Uygulamalardan sonra sayımlar petri denemelerinde 1., 3., 5. ve 7. günlerde, saksı denemelerinde sadece 7. günde yapılmıştır. Sayımlarda canlı ve ölü bireyler kayıt altına alınmıştır. Çalışma sonucunda, petri denemelerinde 7. günün sonunda Bio-Catch®, Bio-Magic®, Nostalgist®, Priority®, Nimbedicine ve Chlorpyrifos-ethyl'in M. persicae'ye Abbott'a göre etkileri sırasıyla %39, %35, %47, %39, %68 ve %100 olmuştur. Saksı denemelerinde ise bu etki yine 7. günde sırasıyla %44.44, %42.59, %53.70, %37.04, %68.52 ve %100.00 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, gerek petri denemelerinde gerekse saksı denemelerinde M. persicae'ye en etkili Chlorpyrifos-ethyl bulunmuş, bunu Nimbedicine izlemiştir. Biyoinsektisitlerin etkileri birbirine yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Peach green aphid, Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae) is an important pest of many economically important crops. They are not only harmful in plants, but also cause fumagine by developing saprophytic fungi in the sweet matter they produce during feeding. In addition, they can cause more serious problems than direct and indirect damages caused by vectors. Chemical preparations are generally used in control against the pest. As it is known, chemical control has negative effects on human health, natural environment and natural balance. In addition, it has resistance against to many chemicals because the pest gives a lot of generation in the short time. For this reason, studies on alternative control methods against pests, especially biological control studies, have gained importance recently. In this study, effects of four different biopesticides (Priority®, Nimbecidine®, Nostalgist®, Bio-Magic® ve Bio-Catch®) and a plant extract (Nimbedicine), and also for comparison Chlorpyrifos-ethyl, on M. persicae were investigated by spraying method under the loboratory conditions. Experiments were performed with two different methods (petri dishes and pots) in Biological Control Research and Applying Laboratory of Plant Protection Department. The preparats were applied as spray in pepper leaves placed in petri dishes and pepper plants in pots. After 10 minutes, 10 individuals were transfered into each petri dish and 5 aphids were placed into one leaf of each plant than 15 aphids were infested to each plant. Petri dishes and pots experiments were established with 10 and 4 replicates, respectively. After the applications, the counts were made on the 1st, 3rd, 5th and 7th days in the petri dishes and only on the 7th day in the pots. Live and dead individuals were recorded. As a result of the study, the effects to M. persicae of Bio-Catch®, Bio-Magic®, Nostalgist®, Priority®, Nimbedicine and Chlorpyrifos-ethyl according to Abbott in the petri dishes experiments were 39%, 35%, 47%, 39%, 68% and 100%, respectively on day 7th. In pot experiments, this effect is %44.44, %42.59, %53.70, %37.04, %68.52 ve %100.00 on day 7th. As a result, the most effective Chlorpyrifos-ethyl was found in M. persicae in both petri dishes and pot experiments, followed by Nimbedicine. The effects of bioinsecticides were similar.