Farklı yerel diatom toprağı formülasyonların depolanmış buğdayda un bitine, Tribolium castaneum (Herbst, 1797) (Coleoptera: Tenebrionidae) karşı etkinliği
Efficacy of different local diatomaceous earth formulations against the red flour beetle, Tribolium castaneum (Herbst, 1797) (Coleoptera: tenebrionidae) in stored wheat
- Tez No: 993554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerel kaynaklardan elde edilen farklı diatom topraklarının (diatomaceous earth, DE), fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Tribolium castaneum erginlerine karşı insektisidal etkinlikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu kapsamda yedi yerli DE formülasyonu (S11, S12, S13, S14, S15, S16 ve S17) ile ticari bir ürün olan SilicoSec® karşılaştırılmıştır. Tüm örnekler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile morfolojik olarak incelenmiş; özgül yüzey alanı (BET), partikül boyutu, yağ ve su absorpsiyon kapasitesi, pH, sıkıştırılmış yoğunluk gibi fiziksel özellikleri analiz edilmiştir. Kimyasal bileşimler XRF analizleriyle belirlenmiş ve başta SiO₂ olmak üzere Al₂O₃, Fe₂O₃ gibi oksit içerikleri değerlendirilmiştir. Biyolojik etkinlik denemeleri, bu formülasyonların dört farklı konsantrasyonda (150, 300, 600 ve 900 ppm) ve üç maruziyet süresinde (7, 14 ve 21 gün) T. castaneum erginleri üzerindeki etkinliği belirlemek amacıyla yürütülmüş ve ölüm oranları kayıt altına alınmıştır. Uygulamalar, kontrollü laboratuvar koşullarında (25 ± 1 °C sıcaklık, %65 ± 5 bağıl nem, karanlık ortam) gerçekleştirilmiştir. Biyolojik test sonuçlarına göre, S15, S16 ve S17 formülasyonları 600 ve 900 ppm konsantrasyonlarda ve 7, 14 ve 21 günlük maruziyet sürelerinde %100 ölüm oranlarına ulaşarak, ticari formülasyon SilicoSec®'ten daha üstün bir insektisidal etkinlik sergilemiştir. Özellikle S16, düşük konsantrasyonlarda dahi hızlı ve kalıcı etki göstermiştir. SEM analizleri, S11, S12 ve S13 örneklerinin düzenli frustül yapıları ve gözeneklilik özellikleriyle öne çıktığını; S15, S16 ve S17 formülasyonlarının ise amorf, mikron altı parçacıklı morfolojileriyle farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu yapısal farklılıkların insektisidal etkinliği etkilediği, özellikle yüksek yüzey alanı ve absorpsiyon kapasitesine sahip örneklerin daha yüksek ölüm oluşturduğu belirlenmiştir. Kimyasal analizlerde, SiO₂ içeriğinin etkinlik üzerinde etkili olmakla birlikte, Al₂O₃, Fe₂O₃ gibi diğer oksitlerin oranlarının da partikül yüzeyi ve aşındırıcılık gibi özellikleri etkileyerek genel performansı belirlediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, S15, S16 ve S17 formülasyonları, yüksek yüzey alanı, küçük partikül boyutu ve yüksek adsorpsiyon kapasitesi ile biyolojik etkinlikte belirgin başarı göstermiştir. Kimyasal olarak en yüksek SiO₂ içeriği SilicoSec®'te olmasına rağmen, bu formülasyon bazı yerli örneklerden daha düşük etki göstermiştir. Bu bulgular, DE'nin insektisidal etkinliğinin yalnızca kimyasal bileşime değil, aynı zamanda fiziksel özelliklere de bağlı olduğunu göstermekte; yerel DE'lerin biyoinsektisit geliştirme açısından önemli bir potansiyel sunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, özellikle S15, S16 ve S17 kodlu yerli diatom topraklarının uygun fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde depolanmış ürün zararlılarının kontrolünde ticari ürünlerle rekabet edebilecek düzeyde etkili ve sürdürülebilir insektisit adayları olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the physical and chemical properties of various locally sourced diatomaceous earths (DEs) and their insecticidal activity against adult Tribolium castaneum. In this context, seven local DE samples (S11, S12, S13, S14, S15, S16, and S17) were compared with a commercial product, SilicoSec®. All samples were examined morphologically using Scanning Electron Microscopy (SEM), and their physical properties—including specific surface area (BET), particle size, oil and water absorption capacities, pH, and bulk density were analyzed. The chemical composition of the samples was determined via X-ray fluorescence (XRF) analysis, focusing on oxides such as SiO₂, Al₂O₃, and Fe₂O₃. The biological efficacy tests were conducted to assess the performance of the formulations against adult T. castaneum at four different concentrations (150, 300, 600, and 900 ppm) and three exposure durations (7, 14, and 21 days). Mortality rates were recorded, and all treatments were carried out under controlled laboratory conditions (25 ± 1 °C temperature, 65 ± 5% relative humidity, in darkness). According to the biological test results, the S15, S16, and S17 DE formulations achieved 100% mortality at concentrations of 600–900 ppm and exposure periods of 7–21 days, demonstrating superior insecticidal efficacy compared to the commercial formulation SilicoSec®. In particular, S16 exhibited rapid and persistent effects even at lower concentrations. SEM analyses revealed that the S11, S12, and S13 samples were distinguished by their regular frustule structures and porous characteristics, whereas the S15, S16, and S17 formulations displayed amorphous morphologies with submicron-sized particles. These structural differences were found to influence insecticidal activity, with samples possessing higher surface area and adsorption capacity inducing greater mortality rates. Chemical analyses indicated that although SiO₂ content plays a significant role in insecticidal efficacy, the proportions of other oxides such as Al₂O₃ and Fe₂O₃ also affect overall performance by influencing particle surface properties and abrasiveness. According to the results obtained, the S15, S16, and S17 formulations demonstrated notable success in biological efficacy due to their high surface area, small particle size, and high adsorption capacity. Although SilicoSec® contained the highest SiO₂ content chemically, it exhibited lower efficacy compared to some of the local samples. These findings indicate that the insecticidal effectiveness of DE is influenced not only by its chemical composition but also by its physical properties, highlighting the significant potential of local DEs for the development of bioinsecticides. In conclusion, this study suggests that the locally sourced diatomaceous earths coded S15, S16, and S17, owing to their favorable physical and chemical characteristics, are effective and sustainable insecticide candidates that could compete with commercial products in the control of stored-product pests.