Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin kurumsal itibar üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the effect of corporate social responsibility projects on corporate reputation
  1. Tez No: 548777
  2. Yazar: İLKAY GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Gelişen teknolojiler, bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşılmasını sağlayarak, tüketicilerin farkındalık seviyesini artırmakta ve işletmelere yalnızca maddi değil aynı zamanda sosyal sorumluluklar da yüklemektedir. Günümüzde bilinçli tüketicilerin, sadece ucuz ve kaliteli hizmet veya ürün sağlayan işletmelere değil, sosyal sorumluluk bilinci oluşmuş ve itibar seviyesi yüksek işletmelere de yöneldikleri gözlemlenmektedir. Bu yüzden işletmeler, birçok alanda kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri uygulayarak paydaşlarının beklentilerini karşılamak durumunda kalmaktadır. Ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk projeleri sayesinde var olan kurumsal itibar seviyesini de yükseltmektedir. Üç bölümden oluşan tez çalışmasında, birbirleri ile ilişkisi araştırılan kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar kavramları alt boyutlarıyla ele alınmıştır. Yerli ve yabancı literatürdeki bu alanda yapılmış çalışmalar incelenerek, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve kurumsal itibar konuları ile ilgili ayrıntılara yer verilmiştir. Ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili olarak, güncel kitaplardan da faydalanılarak, KSS kavramının günümüze uyarlanmış uygulamaları da tespit edilerek çalışmaya eklenmiştir. Bununla birlikte ülkemizde KSS ile ilgili yapılan düzenlemeler, ilgili kurum ve kuruluşlar ve örnek seviyede uygulanan projelere de yer verilmiştir. Tüm bu bileşenlerle birlikte, iki bölümden oluşan kavramsal kısım oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde yer alan araştırma kısmında ise, kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının, kurumsal itibar seviyesine ne derece etki ettiği araştırılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren ve KSS faaliyetlerine oldukça fazla önem veren işletmelerden birisi olan OPET akaryakıt işletmesinin hizmetlerinden yararlanan müşterilere yönelik olarak bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler, istatistiki olarak analiz edilerek belirlenen hipotezlerin geçerliliği araştırılmıştır. OPET işletmesinin uyguladığı KSS projeleri hem alt boyutlar bazında hem de genel anlamda araştırılarak, işletmenin kurumsal itibarına etkileri analiz edilmiştir. Sonuç olarak, KSS faaliyetlerinin kurumsal itibar üzerinde önemli etkileri olduğu ve KSS uygulamalarına zaman ve kaynak ayırmanın kurumsal itibarı olumlu yönlü olarak etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging technologies increase the level of awareness of consumers by ensuring that information is accessed more easily and quickly, and also imposes social responsibilities not only on material but also on enterprises. It is observed that today's conscious consumers tend not only to businesses that provide cheap and quality services or products, but also to enterprises with high social responsibility awareness and high reputation level. Therefore, enterprises have to meet the expectations of their stakeholders by implementing corporate social responsibility activities in many areas. In addition, corporate social responsibility projects increase the level of corporate reputation. In the thesis study consisting of three parts, corporate social responsibility and corporate reputation concepts, whose relationship with each other are investigated, are discussed with their sub-dimensions. The studies in this field in domestic and foreign literature have been examined details about CSR and corporate reputation issues are included. In addition, practices of corporate social responsibility (CSR), which have been adapted today, have been identified and added to the study. Additionally, the regulations on CSR in Turkey, related institutions and organizations and projects implemented at sample level are also included. Together with all these components, a conceptual part consisting of two parts was formed. In the third part of the research, it was investigated how corporate social responsibility practices affect corporate reputation level. A questionnaire was applied to customers benefiting from the services of OPET fuel oil company, which is one of the enterprises operating in Turkey and giving great importance to CSR activities. The data obtained as a result of the questionnaire were analyzed statistically and the validity of the hypotheses determined was investigated. The CSR projects implemented by OPET were investigated both in terms of sub-dimensions and in general terms and their effects on the corporate reputation of the enterprise were analyzed. Consequently, it is understood that CSR activities have important effects on corporate reputation and that time and resource allocation for CSR practices have a positive impact on corporate reputation.