Enrofloksasin'in kaz yumurtalarında embriyotoksisitesi ile kaz palazlarının çeşitli dokuları üzerine etkisi
Effects of enrofloxacin on embriotoxicity of goose eggs and on various tissues of goose plasmids
- Tez No: 54878
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRDAL DAĞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ı.öz Son yıllarda veteriner ve hayvancılık alanlarında antibiyotiklerin yaygın bir şekilde kullanılması, uygun antibiyotik seçimi yerine rastgele antibiyotik kullanımı, yemden yararlanma ve canlı ağırlık artışı elde etmek gibi nedenlerden dolayı antibiyotiklerin kullanımı ve buna paralel olarak mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı dirençleri de artmıştır. Bu sakıncayı ortadan kaldırmak amacıyla son yıllarda mikroorganizmalara karşı etkili antibiyotikler piyasaya sürülmüştür. Bunlardan bir tanesi florokinolon grubu antibiyotiklerden olan enrofloksasin' dir. Diğer kanatlı hayvanlara göre kazların enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olması, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi' nde kanatlı yetiştiriciliğinde tercih edilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada enrofloksasin' in, kaz yumurtalarında embriyotoksisitesi ve kaz palazlarında kıkırdak, karaciğer ve böbrek dokuları üzerine toksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada 40 adet döllü kaz yumurtası ile 30 adet 3 günlük kaz palazlan kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 2.5 mg enrofloksasin enjekte edilen yumurtalarda % 40 oranında, 0.25 mg enrofloksasin enjekte edilen yumurtalarda % 10 oranında embriyonik ölümler tesbit edildi. 5 ve 10 gün ağız yoluyla 5 mg/kg enrofloksasin verilen kaz palazlarının kıkırdak, karaciğer ve böbrek dokularında herhangi bir patolojik bozukluk saptanmazken; aynı doz 15 gün süreyle palazlara verildiğinde kıkırdak dokuda herhangi bir patolojik bozukluk oluşturmadığı, karaciğer ve böbrek dokularında ise dejenerasyonlar oluşturduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : Enrofloksasin, Embriyotoksisite, Kaz Yumurtası, Kıkırdak, Karaciğer, Böbrek
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT That microorganisms have gained resistance to antibiotics as a result of inconvenient and irregular using of antibiotics commonly, has been suggested in several researches. Goose breeding is preferred in East Anatolia region of Turkey at home because they are more resistant to infections than other avian species. In this study, the toxicity of enrofloxacin on embryo in goose eggs and whether there are toxic effect on cartilage, liver and kidney in goose chicken. 40 goose eggs were used to investigate the embryotoxicity, and 30 chicken of 3 days old to investigate the cartilage, liver and kidney. In the enrofloxacin injected eggs ( 2.5 mg ) 40 % of embryos died, malformations were encountered. In the 0.25 mg enrofloxacin injected eggs, 10 % of the embryos died, but no malformations was encountered. No pathological disorder was encountered in the cartilage, lung and kidney tissues of 1st, 2st, 3th, 4th and 5th groups. Pathologic disorder was not seen in cartilage tissues of sixth group, but degeneration's were observed in lung and kidney tissues. Key words : Enrofloxacin, Embriyotoxicity, Goose Egg, Liver, Cartilage, Kidney