Karbontetraklorür ile deneysel siroz oluşturulan tavşanlarda sialik asit, lipid-bağlı sialik asit, total protein ve bazı spesifik karaciğer enzimlerinin aktivitelerinin araştırılması
Investigation of SA, LSA, total protein and some specific liver enzymes activation in experimentally cirrhosis produced rabbit by using CCL4
- Tez No: 54877
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
64 8. ÖZET Bu çalışmada, deneysel siroz oluşturulan tavşanların serumlarında sialik asit, lipid- bağlı sialik asit miktarları ile total protein ve bazı karaciğer enzimlerinin aktiviteleri araştırıldı. Siroz oluşumunun değişik evrelerinde bu parametrelerin konsantrasyonları ve aktiviteleri ölçüldü. Sirozlu gruplarda Sialik asit ve lipid-bağlı sialik asit miktarlarında önemli bir artış olurken kontrol gruplarında herhangi bir artış olmadığı ve sabit kaldığı gözlendi. Serum GOT ve GPT enzimlerinin miktarlarında da sirozlu gruplarda belirli bir artış olurken kontrol gruplarında bir artış olmadığı tesbit edildi. Total protein miktarlarında ise sirozlu gruplardaki karaciğer harabiyetinden dolayı protein sentezinde azalmalar gözlendi. Kontrol grubuna göre sirozlu gruplarda total protein miktarlarında bir düşme olduğu tesbit edildi. Akut siroz oluşturulan grupta Sialik asit, Lipid-bağlı sialik asit, Total protein, serum GOT ve GPT düzeyleri sırasıyla üçüncü saatte 8.34 ± 0.88 mg/ di, 30.1 ± 2.6 mg/ di, 7.6 ± 0.16 % gr, 2705 ± 51 U/ L, 2380 + 42 U/ L olarak bulunurken bu değerlerin kontrol grubunda yine sırasıyla 6.26 ± 0.52 mg/ di, 30 ± 3.7 mg/ di, 8.8 ± 0.23 % gr, 44 ± 4.9 U/ L, 56.4 ± 6.2 U/ L ' de kaldığı gözlenmiştir. 24. saatteki ölçümlerde ise bu değerler yine yukarıdaki sıraya göre akut siroz oluşturulan grupta 44.6 ± 9.3 mg/ di, 109.1 ± 16 mg/ di, 6.3 ± 0.24 % gr, 1164 ± 87 U/ L., 1332 ± 116 U/ L olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise bu miktarlar LSA, Total protein, serum GOT ve GPT sırasına göre 36.6 ±3.2 mg/ di, 12.94 ± 1. 1 % gr, 49.9 ± 4. 1 U/ L, 68 ± 7. 1 U/ L olarak tesbit edilmiştir. Kronik sirozlu grupta ise bu miktarlar sırasıyla 2. haftada 3.23 ± 0.34 mg/ di, 18.43 ± 0.69 mg/ di, 6.52 ± 0.25 % gr, 357.9 + 6.1U/L, 332.57 + 3.8 U/ L olarak, 4. haftada 4.31 ± 0.3 mg/ di, 23.68 ± 0.87 mg/ di, 8.28 ± 0.12 % gr, 455.3 ± 1 1 U/ L, 425.67 ± 3.4 U/ L olarak, 6. haftada ise bu miktarlar 5.36 ± 0.19 mg/ di, 22.96 ± 0.68 mg/ di, 9.45 ± 0.09 % gr, 456.7 ± 8.7 U/ L, 470 ± 3.7 U/ L olarak saptanmıştır. Bu değerler kontrol grubunda ise 2. haftada yine sırasıyla 1.52 ± 0.09 mg/ di, 8.43 ± 0.46 mg/ di, 9.03 ± 0.27 % gr, 37.29 ± 1.0 U/ L, 37.43 ± 0.95 U/ L olarak, 4. haftada 1.69 ± 0.05 mg/ di, 6.98 ± 0.27 mg/ di, 1 1.08 ± 0.13 % gr, 37.5 ± 1.2 U/ L, 38.17 ± 0.79 U/ L olarak, ö.haftada ise 1.65 ± 0.12 mg/ di, 7.95 ± 0.27 mg/ di, 12.21 ± 0.09 % gr, 43.67 ± 1.3 U/ L, 37.5 ± 2.7 U/ L olarak bulunmuştur.65 Yapılan istatistiksel analizlerde konsantrasyonlar arasında önemli bir farkın olduğu gözlendi. Sonuçta, sirozun klinik teşhisinde, prognozunda ve iyileşmenin takibinde sialik asit ve lipid-bağlı sialik asitin enzimlere destek olarak biyokimyasal analizinin faydalı olabileceği kanatine varıldı.
Özet (Çeviri)
66 9. SUMMARY INVESTIGATION OF SA, LSA, TOTAL PROTEIN AND SOME SPESIFIC LIVER ENZYMES ACTIVITION IN EXPERIMENTALLY CIRRHOSIS PRODUCED RABBIT BY USING CCL4. In this study, Sialic Acid ( SA ), Lipid-bound Sialic Acid, Total Protein and activities of some spesific liver enzymes were measured in experimentally cirrhosis-produced rabbits by using CCL4. The concentrations and activities of these parameters were measured in different stages of cirrhosis. It was found that, althought S A, LSA, SGOT and SGPT levels increased in cirrhotic groups, they did not change in control group. Total protein level in cirrhotic group was lower than the total protein level in control group due to the liver degeneration that caused a decrease in protein synthesis. In acut experimental group, three hours after the administration SA, LSA, Total Protein, SGOT and SGPT levels were 8.34 ± 0.88 mg/ dl, 30.1 ± 2.6 mg/ dl, 7.6 ± 0.16 % gr, 2705 ± 51 U/ L, 2380 ± 42 U/ L, respectively. In control group three hours after these levels were 6.26 ± 0.52 mg/ dl, 30 ± 3.7 mg/ dl, 8.8 ± 0.23 % gr, 44 + 4.9 U/ L, 56.4 ± 6.2 U/ L, respectively. Twentyfour hours after the administration these levels were 44.6 ± 9.3 mg/ dl, 109.1 ± 16 mg/ dl, 6.3 + 0.24 % gr, 1164 ± 87 U/ L, 1332 ± 116 U/ L, respectively, in control group these levels were 36.6 ±3.2 mg/ dl, 12.94 ± 1.1 % gr, 49.9 + 4. 1 U/ L, 68 ± 7. 1 U/ L, respectively. On the other hand, in chronic experimental group two weeks after the administration these levels were 3.23 ± 0.34 mg/ dl, 18.43 + 0.69 mg/ dl, 6.52 ± 0.25 % gr, 357.9 + 6.1U/ L, 332.57 ± 3.8 U/ L, respectively. Four weeks after the administration these levels were 4.31 ± 0.3 mg/ dl, 23.68 ± 0.87 mg/ dl, 8.28 ± 0.12 % gr, 455.3 ± 1 1 U/ L, 425.67 ± 3.4 U/ L, respectively. Six weeks after the administration these levels were 5.36 ± 0.19 mg/ dl, 22.96 ± 0.68 mg/ dl, 9.45 ± 0.09 % gr, 456.7 ± 8.7 U/ L, 470 ± 3.7 U/ L, respectively. In control group these levels two weeks after the begining of the experiment were 1.52 ± 0.09 mg/ dl, 8.43 ± 0.46 mg/ dl, 9.03 ± 0.27 % gr, 37.29 + 1.0 U/L, 37.43 ± 0.95 U/ L; four weeks later these levels were 1.69 ± 0.05 mg/ dl, 6.98 ± 0.27 mg/ dl, 1 1.08 ± 0.13 %gr, 37.5 ± 1.2 U/ L, 38.17 ± 0.79 U/ L and six weeks later these levels were 1.65 + 0.1267 mg/ di, 7.95 ± 0.27 mg/ dl, 12.21 ± 0.09 % gr, 43.67 ± 1.3 U/ L, 37.5 ± 2.7 U/ L, respectively. Significant differences amoung the concentrations of these parameters were found in statictical analysis. It is concluded that in addition to enzymes, biochemical analysis of the S A and LSA levels might be useful in the diagnosis, prognosis and post treatment pursuit of the cirrhosis.