Kanatlılarda bazı iki değerli iz minerallerin, florokinolon grubu antibakteriyel ilaçların ağızdan biyoyararlanımı üzerine etkileri
The Effect of some bivalon minerals on oral bioavailability of some flouroquinolon antibiotics in poultry
- Tez No: 44856
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
31 5. ÖZET Bu çalışmanın amacı danofloksasin ve enrofloksasin gibi florokinolonlaria mangan, bakır, kalsiyum ve çinko gibi iz mineraller arasındaki etkileşimi ortaya koymaktır. Bu amaçla 180 tavuk seçilmiş ve bunlar 12 gruba aynlmıştır; her grubun ağırlığı 16.85 ile 19.8 kg ve yaşları 12 ile 14 hafta arasında değişmiştir. Tavuklara verilmek için % 13.46 oranında ham protein ve 2743 kcal/kg metabolik enerji içeren katkısız yem ile mineral ve antibakteriyel ilaç içermeyen yem hazırlanmış ve 6 torbaya bölünmüştür. Torbalardan biri kontrol yemi olarak aynlmış ve diğer torbalara, sırasıyle, 250 mg/kg mangan, 35 mg/kg bakır, 6 000 mg/kg kalsiyum, 250 mg/kg çinko ve mineral kanşımı (250 mg/kg mangan+35 mg/kg bakır+6 000 mg/kg kalsiyum+250 mg/kg çinko) katılmıştır. I ve VII, II ve VIII, III ve IX, IV ve X, V ve XI, VI ve XII olarak aynian gruplara, sırasıyle, kontrol yemi, manganlı yem, bakirli yem, kalsiyumlu yem, çinkolu yem ve mineral karışımlı yem verilerek bir hafta süreyle beslenmiş ve böylece tavuklann hem ortama ve hem de yeme alışmalan sağlanmıştır. Sonra I., II., III., IV., V. ve VI. Gruba 5 mg/kg dozda hesaplanarak danofloksasin, VII., VIII., IX., X., XI. ve XII. Gruba 10 mg/kg dozda enrofloksasin suya katılarak 3 gün boyunca verilmiştir. Tavuklar ilaç verilmeden bir gece önce susuz bırakılmış ve ilaçlar tavukların 2.5-3.0'saatte tüketebilecekleri suya (yaklaşık 1 L) katılmışlardır. İlaç verilmesini takiben 0.5, 1.5, 3, 6, 12, 24, 27, 30, 36, 48, 51, 54, 60, 72 ve 96. saatlerde tavuklann kanat altı venasından (Vena cutenea ulnaris) kan alınmış, serum kısmı aynlmış ve bunlardaki ilaç yoğunlukları agar jell diffuzyon yöntemiyle analiz edilmişlerdir. Buna göre, danofloksasin verilen gruplarda serumdaki pik antibakteriyel ilaç yoğunluğu (Cmax), ug/ml olarak, şöyle olmuştur: I. Grup 0.77±0.13; II. Grup 0.68±0.1; III. Grup 0.71±0.11; IV. Grup 0.68±0.09; V. Grup 0.77±0.11 ve VI. Grup 0.64±0.13. Eğrinin altındaki alanlar (EAAn-72). ug saat/ml olarak, sırasıyle, 31.08±6.18; 30.91±3.59; 30.32±1.83; 27.58±4.33; 32.36±5.09 ve 27.19±2.35. Bağıl biyoyararlanım değerleri (Fre|) ise II. Grupda 0.99±0.12; 111. Grupda 0.97±0.06; IV. Grupda 0.89±0.14; V. Grupda 1.04±0.16 ve VI. Grupda 0.87±0.08 şeklinde hesaplanmıştır. Enrofloksasin verilen gruplarda ise Cmax, ug/ml olarak VII. Grup 1.82±0.41; VIII. Grup 1.66±0.25; IX. Grup 1.89±0.46; X. Grup 1.65±0.44; XI. Grup 1.83±0.4 ve XII. Grup 1.61±0.29, EAA0-96 M9 saat/ml olarak, sırasıyle, 64.75±4.33; 65.13±5.16; 67.28±7.61; 61.4±3.42; 66.35±2.71 ve 60.04±6.52, Fre| değerleri ise VIII. Grupda 1.0±0.08; IX. Grupda 1.04±0.12; X. Grupda 0.95±0.05; XI. Grupda 1.02±0.04 ve XII. Grupda 0.92±0.1 şeklinde bulunmuştur. Çalışma sonuçlarının değerlendirilmesiyle tavuklara çeşitli amaçlar için sürekli halde verilen mangan, bakır, kalsiyum ve çinko gibi minerallerin, kullanılan32 danofloksasin veya enrofloksasin'in sindirim kanalında emilimini düşük oranlarda engellediği, ancak bu etkileşimin ilaçların antibakteriyel etkilerinin ortaya çıkmasını ve devamını önlemediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
33 6. SUMMARY The effect of some bivalan minerals on oral bioavailability of some fluoroquinolon antibiotics in poultry. The aim of this study was to find out the interactions between the fluoroquinolones such as danofloxacin and enrofloxacin and trace minerals such as manganese, copper, calcium and zinc in poultry. For this reason, 180 chickens were selected by randomly and divided into twelve groups that each group weight was between 16.85 to 19.8 kg, chickens were 12-14 weeks old. The feed including % 13.45 unripe protein and 2743 kcal/kg metabolic energy and without mineral and antibacterial drugs was prepared for the given to chickens and divided into 6 bags that the first one was seperated as a control feed and the other bags 250 mg/kg manganese, 35 mg/kg copper, 6000 mg/kg calcium, 250 mg/kg zinc and mixed mineral (250 mg/kg manganese+35 mg/kg copper+6000 mg/kg calcium+250 mg/kg zinc) were added, respectively. The seperated groups as I and VII, II and VIII, III and IX, IV and X, V and XI, VI and XII were fed by control feed, feed with manganese, feed with copper, feed with calcium, feed with zinc and feed with mixed mineral, respectively, during a week so that the chickens were accustomed environment and feeding conditions. Then, 5 mg/kg b.w. danofloxacin was administered to 1st, llnd, lllth, IVth, Vth, Vlth and 10 mg/kg b.w. enrofloxacin was administered to Vllth, Vlllth, IXth, Xth, Xlth and Xllth groups in the drinking water for 3 days. The chickens were thirsty for a night before the administration of the drugs and these drugs were administered in the volume of the drinking water which the chickens could be assumed in 2.5 to 3.0 h (nearly 1 L). Following the administration of tiie drugs, blood samples were collected at 0.5, 1.5, 3, 6, 12, 24, 27, 30, 36, 48, 51, 54, 60, 72 and 96. h from Vena cutenea ulnaris of chickens and then, serum was seperated and analysed by agar gell diffusion. According to this, in the groups to which were administered danofloxacin, serum peak concentrations (Cmsû$ were 0.77±0.13 in I.; 0.68±0.1 in II.; 0.71±0.11 in III.; 0.68±0.09 in IV.; 0.77±0.11 in V.; 0.64±0.13 in VI. group as ug/ml and serum area under curves (AUCn-72) were 31.08±6.18; 30.91±3.59; 30.32±1.83; 27.58±4.33; 32.36±5.09; 27.19±2.35 as ug h/ml, respectively. The relative bioavailabilities (Fre|) were determined as 0.99±0.12 in II.; 0.97±0.06 in III.; 0.89±0.14 in IV.; 1.04±0.16 in V. and 0.87±0.08 in VI. group. The groups which were administered enrofloxacin, Cmax as ug/ml were 1.82±0.41 in VII.; 1.66±0.25 in VIII.; 1.89±0.46 in IX.; 1.65±0.44 in X.; 1.83±0.4 in XI.; 1.6H0.29 in XII. group and AUCrj.96 as ug h/ml 64.75±4.33; 65.13±5.16; 67.28±7.61; 61.4±3.42; 66.35±2.71ve 60.04±6.52, respectively. Fre| were determined as34 1.0±0.08 in VIII.; 1.04±0.12 in IX.; 0.95±0.05 in X.; 1.02±0.04 in XI. and 0.92±0.1 in XII. group. It was concluded from the results that the minerals such as manganese, copper, calcium and zinc given to poultries form regularly a chelate in the gastrointestinal tract with danofloxacin or enrofloxacin used simultaneously in a state of disease and so that the absorption of danofloxacin or enrofloxacin is prevented at the low rate but it is realized that this interaction can not stop the development of antibacterial effects of these drugs.