Kriz, yüzleşme, yeniden inşa: Behzat Ç.'de erkeklik anlatıları
Crisis, confrontation, reconstruction: Narratives of masculinity in Behzat Ç.
  1. Tez No: 548807
  2. Yazar: MERVE AYŞE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ÇAYLI RAHTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Psychology, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ataerki, erkeklerin kadınlardan (ve 'ötekilerden') üstün olduğunu söyleyen, gündelik hayat pratiklerinde devam eden, içselleştirdiğimiz temel sosyal yapıdır. Üstünlüğe sahip görünen erkeklik, gündelik hayatlarımızın tam ortasında, bundan dolayı normalleştirilmesi kolay, tartışılması zor bir konudur. Fakat toplumdaki iktidar ve toplumsal cinsiyet ilişkilerini analiz edebilmek için önemli veriler sağlar. Popüler kültür ürünleri ise, yaygın kanıda ''ucuz'' ve değersiz addedilmekle birlikte toplumdaki değişimleri, çatlakları ve arzuları takip etmeye imkân veren bir direniş alanı sunar. Buradan hareketle, değişimi (ya da değişmiş/öteki erkeklikleri) popüler kültür üzerinden takip etmek mümkündür. Bu tez çalışmasında, erkeklik temsilleri açısından verimli bir alan sunan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi incelenecektir. Hegemonik erkeklik açısından tartışmalı temsiller barındıran metnin incelenmesiyle erkeklik krizi ve antikahramanlık meselesi odağa alınarak erkek(lik)lerin nasıl temsil edildiğine, bu temsilinin neye karşılık geldiğine bakılacak, erkekliklerin yaşadığı kriz olarak adlandırılan değişimler ve erkeklik söyleminin yeniden inşası çözümlenecektir. Örneklem olarak, Behzat Ç. İle ilgili üretilen dizi, kitaplar ve filmler metinlerarasıkla ele alınacaktır. Çalışmada, söylem analizi üzerinden karakterler ve karakterlerin birbirleriyle ilişkileri tartışılarak, bir popüler kültür ürününün eleştirel okumasıyla, erkeklik çalışmaları literatürüne katkı yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Patriarchy is the interiorised underlying social structure that works in our daily lives and says that men are superior to women (and others). Masculinity is right in the middle of our daily lives, so it is easy to normalize and not easy to discuss. But masculinity is important for analyzing power and gender relations in society. Popular culture is a resistance field where we can follow the changes, cracks and desires of society, despite the common, cheap and worthless feeling. From this point of view, we can follow the change (or altered / other masculinities) through the popular culture. In this thesis, Behzat Ç: An Ankara Detective Stories will be examined in terms of masculine representations within popular culture products. By examining the text that presents controversial representations in terms of hegemonic masculinity. It will be looked at what this representation corresponds to how masculinity crisis and anti-hero men are represented. In the study; chracters, relations of characters with each others will be examined with discourse analysis to contribute to the literature of masculinity studies through popular culture by examining Behzat products such as serial, books and movies intertextually.