Ankilozan spondilit tanılı hastalarda hastalık aktivitesinin tam kan sayımı parametreleri ile ilişkisi
The relationship between complete blood count parameters and disease activity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 548822
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son zamanlarda, tam kan sayımı (TKS) parametrelerinin inflamasyonla ilişkisi gösterilmiştir. Biz de bu çalışmada, Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında hastalık aktivitesinin TKS parametreleri ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Çalışmaya 100 AS'li ve 100 sağlıklı (kontrol grubu) dahil edildi. Her iki grupta da erkek sayısı 52, kadın sayısı 48'di. Çalışmaya dahil edilen kişilerin Hemoglobin(Hgb), Trombosit (PLT), Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), Eritrositlerin Büyüklüklerine Göre Dağılım Genişliği (RDW); Trombosit-Lenfosit Oranı (PLR) ve Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLR); C-reaktif protein (CRP) ve Eritrosit Sedimentasyon Hızı(ESH) değerleri kaydedildi. AS hasta grubu ve sağlıklı kontrol grupları belirtilen parametreler açısından karşılaştırıldı. AS'li hastaların hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Bath AS Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve AS Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS)-CRP/ESH indeksleri kullanıldı. Fizik muayene bulgularına göre Maastricht Ankilozan Spondilit Entezit Skoru (MASES) ve Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) skorları belirlendi. Hasta grubun yaş ortalaması 37.55±11.86, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 37.56±11.81'di (p=0.963). AS hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu MPV (p=0.034), CRP (p=0.007) ve ESH (p=0.007) yönünden karşılaştırıldığında gruplar arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Recently, the relationship of whole complete blood count parameters with inflammation has been shown. In this study, we aimed to investigate the association of disease activity with CBC parameters in Ankylosing Spondylitis (AS) patients. The study included 100 AS and 100 healthy controls (control group). In both groups, the number of males was 52 and the number of females was 48. Hemoglobin (Hgb), Platelet (PLT), Mean Platelet Volume (MPV), Distribution Width by Erythrocytes (RDW); Platelet-Lymphocyte Ratio (PLR) and Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR); C-reactive Protein (CRP) anderythrocyte sedimentation rate (ESR) values recorded. AS patients and healthy control groups were compared in terms of the specified parameters. In the evaluation of disease activity of patients with AS, Bath AS Disease Activity Index (BASDAI) and AS Disease Activity Score (ASDAS)-CRP/ESR indices were used. According to physical examination findings, Maastricht Ankylosing Spondylitis Entezit Score (MASES) and Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI) scores were determined. The mean age of the patient group was 37.55±11.86, and the mean age of the control group was 37.56±11.81 (p=0.963). The relation between the groups was statistically significant when compared with the AS patient group and healthy control group MPV (p = 0.034), CRP (p = 0.007) and ESR (p = 0.007).