Ankilozan spondilit hastalarında serum IL-17 ve TNF-alfa ile hastalık aktivitesi arası ilişki
The correlation between serum IL-17 and TNF-A concentration sanddisease activity in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 524334
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit etyolojisi tam olarak aydınlatılamayan özellikle omurgayı ve sakroiliak eklemleri tutan kronik progresif inflamatuar spondiloartropatik grubu hastalıkların prototipidir. Th17 hücreleri proinflamatuar sitokin (IL-17,IL-6,IL-22,Tnf-alfa )üretim ile karakterizedir. Çalışmamızda IL-17 ve Tnf-alfanın AS 'de hastalık patogenezine olan etkisi,hastalık aktivitesine olan etkisini ,hastalık süresiyle ilişkisi ve tedavi şekli,tedaviye başlama süresiyle ilişkisini saptamayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya AS tanısı alan 91 hasta, RA tanısı alan 29 hasta ile 31 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Serum tnf-alfa ve IL-17 düzeyi elisa kiti kullanılarak ile ölçüldü eş zamanlı olarak hasta dosyalarında crp,sedim düzeyi basdai ve basfi skorları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm gruplar karşılaştırıldığında IL-17 ve TNF- α düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. RA hastalarında, IL-17 düzeyleri diğer gruplara göre daha düşük bulundu (p: 0,012). Konvansiyonel tedavi alan AS hastaları ile RA hastalarının TNF- α düzeyleri anti-TNF alan AS hastaları ve sağlıklı gönüllülere göre daha düşük bulundu (p: 0,009). Anti-TNF tedavisi alan AS hastaları ile konvansiyonel tedavi alan AS hastaları karşılaştırıldığında, BasFi, ESR, CRP, IL-17, TNF- α, düzeyleri arasında istatistiksel anlamda fark gözlenmedi. Buna karşılık Anti-TNF tedavisi alan hastaların BasDai puanı daha düşük ölçüldü (p: 0,036). Anti TNF tedavisine geç başlanan hastalar ile konvansiyonel tedavi alan hastalar karşılaştırıldığında anti-TNF tedavisine geç başlanan hastaların IL-17 düzeyi daha yüksek ölçüldü (p: 0,010) Anti-TNF tedavi alan AS tanılı hastaların TNF-alfa düzeyi ile BASDAİ puanları arasında negatif yönlü, zayıf derecede bir korelasyon saptandı, aralarındaki bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. TNF-alfa düzeyi düşük olan hastaların BASDAİ puanları yüksekti(r=-0,294; p=0,020). Konvansiyonel tedavi alan AS tanılı hastaların CRP düzeyi ile BASDAİ puanları arasında pozitif yönlü, orta derecede bir korelasyon saptandı, aralarındaki bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu (Tablo 13). CRPdüzeyi yüksek olan hastaların BASDAİ puanları da yüksekti(r=0,434; p=0,019).Konvansiyonel tedavi alan AS tanılı hastaların IL-17 düzeyi ile BASDAİ puanları arasında pozitif yönlü, zayıf derecede bir korelasyon saptandı, aralarındaki bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. IL-17düzeyi yüksek olan hastaların BASDAİ puanları da yüksekti (r=0,374; p=0,046). Sonuç: Çalışmamızda, anti tnf tedavisine geç başlanan hastalarda IL-17 düzeyinin anlamlı derece yüksek olduğu saptanması spondıloartropatilrin inflamasyonunda önemli bir sitokin olan IL-17nin,antı –tnf tedavisine geç başlanan hastalarda kronik inflamasyonun daha yüksek olabileceğini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
GOAL: Ankylosingspondylitis is a prototype disease for chronic progressiv einflammatory spondylo arthro pathies whiche specially effect the spine and sacroiliac joints with unknow netiology. Th17 cell sare characterized by proinflammatory cytokine production (IL-17, IL-16,IL-22, TNF-a). In this study we aimed to determine how IL-17 and TNF-a affect the pathogenesis of AS, how they influence the disease activity and the ircorrelation with diseaseduration, type of treatment and when to start treatment. METHOD: We enrolled fort his study 91 AS patients, 9 RA patientsand 31 healthy volunteers. RESULTS: Comparingall the groups in this study we have found a statisticall ysignificant difference betwwen IL-17 and TNF-a levels in RA patients. IL-17 levels were much lower than other groups (p=0,012). TNF-a levels in AS patients recieving conventional treatmentand RA patients were lower than healthy volunteersand AS patients recieving anti TNF (p=0,009). There were nostatistically significant difference between BasFi, ESR, CRP, IL-17, TNF-a levels when comparing AS patients recieving conventional the rapyto AS patients taking anti-TNF therapy. In contrast BasDa ipoints were lower in anti-TNF therapy group (p=0,036). When we compare patients who recieved late anti TNF therapy to conventional the rapy group, the former had higher IL-17 levels(p=0,010). Between TNF-a level sand BasDai points of anti Tnf recieving AS patients we established aweak, negatively directed correlation which is statistically significant. Patients with low TNF-a levels had higher BasDai points (r=-0,294, p=0,020). Wehavefound a positivelydirected, statisticallysignificant, moderate correlation between CRP levelsand BASDAI points of AS patients recieving conventional therapy( Table 13). Patients with high CRP levels had also high BASDAI points (r=0,434, P=0,019). We established a weak, statisticall ysignificantand a positive correlation between IL-17 level sand BASDAI points in AS patients recieving conventional therapy. Patients with high IL-17 levels had alsohigh BASDAI points (r=0,374; p=0,046) CONCLUSION: We have concluded that IL-17 level sare significantly high in patients wh orecieved anti TNFtherapy late. Because IL-17 is a crucial component in inflammation pathogenesis of sponylo arthropaties, it is reasonable to think that chronic inflammation is more severe in patients who started the anti TNF therapy late.