Hint karakterinin Hindistan'ın dış politikasına etkileri (1990-2005)
The effects of Indian character on India's foreign policy (1990-2005)
  1. Tez No: 548871
  2. Yazar: BUKET TEMİZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Her milletin kendine has bir karakteri vardır ve bu karakter her ulusu diğerlerinden ayırır. Ulusal karakter, bir milletin öz yapısını teşkil eder. Diğer bir deyişle ulusal karakter, bir milletin ruhudur. Ulusal karakter, uzun bir tarihsel süreç içinde şekillenir ve kolaylıkla değişmez. Değişebilmesi için önemli olayların gerçekleşmesi ve karaktere yeni bir yön vermesi gerekir. Bu büyük olaylar milletlerin yaşadığı kırılma noktalarıdır. Bu çalışmada ulusal karakter kavramı, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerde yapılacak analizlerin ana yöntemi olarak ele alınmıştır. Bir milletin karakterini oluşturan parametreler ise tarih, din, dil, kültür ve mekândır. Karakteri oluşturan parametreler doğrultusunda ortaya çıkan Hint karakterinin Hindistan'ın dış politikasını etkilediği görülmektedir. Hindistan, 1990'lı yıllar itibariyle liberalleşme sürecine girerek dış politikasında önemli değişimler yaşamıştır. Dünya arenasında önemli bir güç olmaya başlayan Hindistan, 2005 yılında ABD ile imzaladığı antlaşma doğrultusunda nükleer silahlı devlet olarak tanınma yolunda ilk adımını atmıştır. Yaşanan siyasi değişimler ve olayların ardında Hint karakterinin önemli etkileri olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmanın amacı, Hint karakterinin Hindistan'ın dış politikasına olan etkilerini analiz etmektir. Bu amaçla 1990-2005 yılları arasında gerçekleşen Hindistan'ın dış politik olayları belirlenmiş ve Hint karakterinin onları nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Çalışmada ele alınan dönem çerçevesinde, Hint karakterini oluşturan parametrelerden tarihin, Hindistan'ın dış politikası üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma ile ayrıca, belirlenen Hint karakteriyle Hindistan'ı anlama, Hindistan ile doğru siyasi ilişkiler kurma ve Hindistan siyasetinin daha iyi ve doğru şekilde analiz edilebilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every nation has its own character and this character distinguishes each nation from the others. The national character is the core of a nation. In other words, the national character is the spirit of a nation. The national character is shaped in a long historical process and does not change easily. In order to change, important events must take place and give a new direction to the character. These big events are the breaking points where the nations live. In this study, the concept of national character is considered as the main method of analysis to be made in political science and international relations. The parameters that make up the character of a nation are history, religion, language, culture and place. It was seen that the emerging Indian character, which appeared in the direction of the parameters forming the character, influenced India's foreign policy. India has undergone a process of liberalization and has undergone significant changes foreign policy in the 1990s. Having become an important power in the world, India has taken its first step towards recognition as a nuclear-armed state in 2005, in line with the treaty it signed with the United States. Behind the political changes and events, it was understood that the Indian character was a significant influence. The aim of this study is to analyze the influence of the Indian character on India's foreign politics. To this end, India's foreign political events between 1990-2005 were determined and how Indian character influenced them was analyzed. In the period covered in the study, the history, one of the parameters that make up the Indian character, was found to have an effect on India's foreign politics. It is also aimed to understand India, establish the right political relations with India and analyze Indian politics better and correctly with determined Indian character.