Kumuk Türkçesinde kelime türleri
Types of word in Kumuk Turkish language
  1. Tez No: 548884
  2. Yazar: GÜLAY BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Kumuk Türkçesine ait beş eserden yola çıkılarak Kumuk Türkçesindeki kelime türleri ele alınmıştır. Eserlerde geçen kelimeler, türleri açısından incelenmiş, Türkiye Türkçesiyle benzer ya da farklı yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada; Kumuk Halk Şairi Yırçı Kazak, Kumuk Şair Şeyit Hanum Alişeva'dan Seçme Şiirler, Sev Ağla Sevin, Aytıvlar va Atalar Sözleri, Kumuk Halk Çeçegen Yomakları adlı eserlerdeki her sayfanın satırları birden başlanarak numaralandırılmıştır. Eserler taranarak kelime türleri tespit edilmiş ve bu kelimelerin geçtiği satır numaraları belirtilmiştir. Üç bölüme ayrılan çalışmanın birinci bölümünde Kumuklar ve Kumuk Türkçesi hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde taranan kelime türleri incelenmiştir. Son bölümde ise Kumuk Türkçesindeki kelime türlerinin Türkiye Türkçesiyle benzer ve farklı yönleri değerlendirilerek sonuç bölümünde verilmiştir. İncelenen kelime türleri; isim, sıfat, zamir, zarf, edat, bağlaç, ünlem ve fiil olarak sekiz grupta ele alınmış, anlamı bilinmeyen çoğu kelimelerin anlamları örneklerin yanında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
On this study, the types of words which take place in Kumuk Turkish Language have been examined according to five literatures of Kumuk Turkish. The words that take place in these literatures have been examined in means of types, differences and similarities with Turkish Language of Turkey has been aimed to be detected. On the study the lines on each pageof the literatures named as Kumuk Halk Şairi Yırçı Kazak, Kumuk Şair Şeyit Hanum Alişeva'dan Seçme Şiirler, Sev Ağla Sevin, Aytıvlar va Atalar Sözleri, Kumuk Halk Çeçegen Yomakları have been numbered beginning from one. The literatures have been scanned, types of the words are determined and the numbers of the lines on which these words found have been determined. The study has been divided to three sections. On the first section information about Kumuks and Kumuk Turkish Language were mentioned, on the second section the scanned types of word were examined. On the last section the differences and similarities between Kumuk and Turkes Turkish languages have been evaluated and mentioned on the result section. The examined types of words have been evaluated through eight groups as names, adjectives, pronouns, adverbs, prepositions, conjunctions, interjections and verbs. The meanings of most of the words which were unknown have been given besides the samples.