Suriyelilerin Türkiye'deki hakları ve haklarının farkındalığına yönelik araştırma: Konya örneği
Rights of Syrians in Turkey and research about awareness of the rights of the Syrians: Konya example
- Tez No: 548883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Türkiye'nin en önemli sınır komşularından olan Suriye 2011 yılından bu yana iç savaştan etkilenmiş ve bu durum Türkiye'yi de etkilemiştir. Suriyeliler ülkelerinden zulüm nedeniyle zorunlu olarak çeşitli ülkelere göç etmişlerdir. Bu göç başta hukuki olmak üzere birçok açıdan Türkiye'yi etkilemiştir. Resmi olarak yapılan açıklamalar ve görsel basından da dikkat edileceği üzere Suriyelilerin hukuki statüsü ile alakalı farklı kavramlar kullanılmaktadır. Bu tezin amacı da Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin hukuki olarak statülerini ortaya koyabilmektir. Türkiye'de yaşadıkları sürece karşılaştıkları sorunlara hukuki bağlamda değinmek istenmiştir. Konya ilinde anket yoluyla Suriyelilerin haklarından ne kadar haberdar oldukları istatistiksel olarak belirlenmiş ve hukuki literatür çerçevesinde açıklanmıştır. Tezin giriş kısmında ve birinci bölümde Suriye ve siyasi yapısı ele alınmış akabinde savaş sürecine kadar geçen zaman irdelenmiştir. İkinci bölüm birinci kısımda uluslararası hukukta ve milletlerarası sözleşmelerde mülteci kavramı ve mültecilerin hukuki statüsü ve uluslararası hukuk bakımından mülteci kavramı ve ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci kısımda ise Suriyelilerin Türkiye'de ve Türkiye'nin kabul ettiği uluslararası belgelerdeki hakları madde madde belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'nin mülteci politikası, 1951 Cenevre Sözleşmesi, 1967 Protokolü, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği ile birlikte Türkiye'deki hakları yasalar çerçevesinde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Konya bölgesinde yapılan anket sonuçları değerlendirilmiş ve Suriyelilerin haklarının farkındalığına yönelik değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Not only Syria, which is one of the most important border neighbors of Turkey, but also Turkey has strongly been affected from the Syrian civil war from 2011 and now. Syrians have migrated to various countries due to the persecution of their countries. In particularly, this immigration has affected many aspects of Turkey by legally. Some different concepts are used for the legal status of Syrians as it is mentioned in the official explanations as well as the visual media. This aim of this thesis is to be able to reveal the legal status of Syrian living in Konya. The problems they face to face as they live in Turkey were asked to be adressed in a legal context. The level of awareness of the legal rights of Syrians has been determined by means of questionnaires in the province of Konya statistically and explained to the framework of legal literature. In the first part of introduction section, Syria and its political structure are discussed and then the time to war period is examined. The concept of refugee in international law and international conventions, the legal status of refugees and the concept of refugee, in the context of international law and related concepts are explained in the second part. Rights in the international instruments that the second part of the Syrians in Turkey and Turkey's acceptance is explained by the items. In the third section, The policy of Turkey's refugee,Geneva Convention in 1951 and the Protocol of 1967, Foreign Protectionact and internatioal rights in Turkey with temporary protection regulations are described in the legal framework. In the fourth section, the results of the survey conducted in Konya region have been evaluated and an evaluation was made for the awareness of the rights of Syrians.