Sporcu ve sedanterlerde core stabilizasyon kuvvetinin denge, esneklik ve sıçrama ile ilişkisi
The relation between athletes' and sedentarys' core stabilization strenght with balance, flexibility and jump
  1. Tez No: 548944
  2. Yazar: EZGİ ESMA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yapma alışkanlığının core stabilizasyon kuvvetine etkisini incelemek ve buna bağlı olarak kişilerin denge, esneklik ve sıçrama yeteneklerine olan etkisine bakmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arası 25 kadın sedanter, 25 kadın sporcu ve 25 erkek sedanter, 25 erkek sporcu olmak üzere toplam 100 kişi katıldı. Çalışmada deneklere Core Stabilizasyon ve Kuvvet testi, Flamingo denge testi, Y denge testi, Otur-Uzan testi, yatay sıçrama ve dikey sıçrama testleri uygulandı. Veriler SPSS 21 paket programı ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlara bakıldığında sedanter kadınların core stabilite testinde tamamen başarısız olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect to core stabilization strength of sports habit and consequently to look into the effect to individuals' balance, flexibility and jump ability. 25 sedentary females, 25 athlete females and 25 sedentary males, 25 athlete males totaly 100 individuals participated in this study. Core stabilization and strength test, flamingo balance test, Y balance test, sit-up test, long jump and vertical jump were used in this study. Data are analyzed with SPSS 21 packet programme. When the obtained results are considered, all of sedentary females are fail on core stabilitazion test.