Pisagor bulanık küme tabanlı Topsıs ile risk değerlendirme: doğal gaz boru hattında bir uygulama
Risk assessment with pythagorean fuzzy sets topsis: An application in a natural gas pipeline
- Tez No: 548943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ülkelerin kalkınma ve gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri olan enerji, yaşamın devamı için temel gereksinimlerden biridir. Ülkeler de bu devamlılığı sağlamak adına enerji kaynakları üzerinde söz sahibi olmak için, birbirleriyle siyasi ve ekonomik boyutta büyük bir mücadele içindedirler. Doğal gaz boru hattı projesi, doğal gazın çıkarıldığı ülkeden diğer ülkelere taşınmasını sağlayan sistemlerin yapımını hedefleyen geniş çapta büyük projelerdir. Bu tür büyük ve karmaşık projelerde temel amaç, işçi ve işveren sağlığını korumak, çalışanlara güvenli çalışma ortamı yaratmak, yapılan işten ve çalışma ortamından kaynaklı ortaya çıkan riskleri en aza indirmektir. Ortaya çıkan bu riskleri mümkünse bertaraf etmek için değilse riskleri en asgari seviyeye indirecek belirli iş sağlığı ve güvenliği standartlarına ve yapılacak işe uygun risk değerlendirmeleri yapılmalıdır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze alışıla gelmiş geleneksel risk değerlendirme metotlarından farklı olarak yeni bir metot geliştirilmesi amaçlanmıştır. Başlangıçta iki boyutlu (2B) risk matris yöntemi uygulanmış ve risk değerlendirmesinin ilk adımında tanımlanan tehlikeleri öncelikli olarak sıralamak için Pisagor bulanık küme tabanlı TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. Bulanık model doğal gaz boru hattı yapım projesinin temizleme ve tesviye faaliyeti için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, one of the most important factors in the development of countries, is one of the basic requirements for the continuation of life. In order to ensure this continuity, countries are also struggling to deal with each other in political and economic terms. The natural gas pipeline project is a large-scale project aiming at the construction of systems for the transportation of natural gas from the country of origin to other countries. The main purpose of such large and complex projects is to protect the health of workers and employers, to create a safe working environment for employees, to minimize the risks arising from the work and working environment. If it is not possible to eliminate these risks, risk assessments should be made in accordance with specific occupational health and safety standards and work to minimize the risks. In this study, it is aimed to develop a new method differs from the traditional risk assessment methods which have come from the past. Initially, a two-dimensional (2D) risk matrix method was applied and a Pythagorean fuzzy set TOPSIS method was applied to prioritize the hazards identified in the first step of the risk assessment. The fuzzy model has been used for the cleaning and gradingof the natural gas pipeline construction project.