İnsan vücudu için masaj mekanizması tasarımı, analizi ve kontrolü
Design, analysis and control of a massage mechanism for the human body
  1. Tez No: 548965
  2. Yazar: OLGUN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ofiste çalışan kişilerin en büyük rahatsızlıklarından biri, ergonomik olmayan ortamlarda çalışmalarından dolayı, kalıcı rahatsızlıklara yakalanmalarıdır. Ortaya çıkan rahatsızlıklar ile ilgili olarak çalışmalar yapılıp, firmaların rahatsızlanan çalışanlarından ötürü senelik zararları üzerine raporlar hazırlanmıştır. Uluslararası bir sorun olan ergonomik olmayan çalışma koşulları hakkında yoğun çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Tez içeriğinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ile yapılan ortak çalışmalar BAP Koordinasyon Birimi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, San-Tez programı tarafından desteklenmiştir. Tasarlanacak mekanizmalar ile ilgili ölçü, çalışma sıklığı, çalışma frekansı gibi değerlerin belirlenmesi amacıyla 2013.KB.FEN.036 numaralı BAP projesinde çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar kapsamında akademik ve idari personele anket uygulaması yapılmış ve uygun ölçülerde mekanizmaların üretilebilmesi için antropometrik ölçüler alınmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında 0185.STZ.2013-1 numaralı San-Tez projesi dahilinde 2 adet masaj mekanizmasının tasarımı gerçekleştirilmiştir. Üretimden önce mekanizmaların statik, yorulma ve doğal frekans analizleri yapılmış ve oluşabilecek sorunlar üretime geçilmeden tespit edilmiştir. Daha sonra imal edilen mekanizmalar, Bürosit firması tarafından projeye özel olarak üretilen ofis koltuklarına monte edilmişlerdir. Ayrıca bu çalışmada tasarlanmış olan masaj mekanizması entegre edilmiş konstrüksiyon ile, Türk Standartları Enstitüsü' ne patent başvurusunda bulunulmuştur (Patent Başvuru Numarası: 2016/12074).
Özet (Çeviri)
Due to uncomfortable workplace, one of the most common complaints of office workers is that they caught in permanent discomfort. Detailed investigations have been studied about these disorders and some reports have been prepared on the annual losses because employees are uncomfortable in companies. In order to solve the disorders caused by the office environment which is a worldwide problem, companies have made intensive studies. Within the scope of the thesis, collaborative studies with Dokuz Eylül University, department of Textile Engineering were supported by BAP Coordination Unit and Ministry of Science, Industry and Technology, San-Tez program.In order to determine the values related to the mechanisms to be designed, such as measurement and working frequency, studies were carried out in the BAP project numbered 2013.KB.FEN.036.In these studies, the questionnaire was applied to academic and administrative personnel and anthropometric measurements were taken to produce the appropriate size mechanisms.In the light of the information obtained, two massage mechanisms were designed within the scope of San-Tez project 0185.STZ.2013-1. Static, fatigue and natural frequency analyzes of the mechanisms before production were made and the problems that could occur were determined before the production. Then, the produced mechanisms were mounted on the office chairs produced by the Bürosit company specially designed for the project. In addition, with integrated massage mechanism construction, which is designed in this study, the patent application has been made to the Turkish Standards Institute (Patent Application Number: 2016/12074).