Tarımsal SİT olarak belirlenen Çubuk ovası' nın arazi kullanım deseninin irdelenmesi
Investigation of the land use pattern of the Cubuk Plain' s preserved site for agriculture
  1. Tez No: 548976
  2. Yazar: ASLI SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara' da bulunan Çubuk Ovası'nda yapılacak olan arazi kullanım planlaması ve arazi değerlendirmesi çalışmalarına baz oluşturacak şekilde mevcut arazi kullanım durumu ve potansiyelinin belirlenmesidir. Tarımsal sit olarak belirlenen Çubuk Ovası ile ilgili her türlü çalışmadan elde edilen veri ve analizler uygun yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ve analizler ışığında bölgenin jeoleojik ve jeomorfolojik durumu incelenmiştir. Çalışma alanında bulunduğu gözlemlenen Taşpınar ve Esenboğa serilerinin daha önce toprak taksonomisine göre yapılmış olan sınıflandırılması FAO-UNESCO toprak sınıflandırmasına göre güncellemesi yapılarak, 4. ve 7. Gruba dahil olduğu belirlenmiştir. Araştırma alanının şimdiki arazi kullanımı irdelenmiş ve arazi kullanım deseni belirlenmiştir. Çubuk Ovası olarak adlandırılan bölümün içerisine Çubuk ilçesinden Taşpınar, Akkuzulu, Güldarpı, Ömercik, Sünlü; Akyurt ilçesinden ise Balıkhisar ve Büğdüz' e bağlı alanların girdiği görülmektedir. Bu alanların arazi kullanım desenleri sınıflandırılmıştır. Araştırma ve incelemeler sonucunda elde edilen veriler bir araya getirilmiştir. Projeksiyon yapılarak sürdürülebilir kaynak kullanımı konusunda en önemli doğal varlık olan toprakların erozyonla yok olmaması ve verim potansiyelini kaybetmemesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the current land use situation and potential to be the basis for land use planning and land evaluation studies in Çubuk Plain in Ankara. The data and analyzes obtained from all studies related with Çubuk Plain, which was determined as agricultural land preservation, were evaluated by using appropriate methods. In the light of the obtained data and analyzes, geogeological and geomorphological status of the region were investigated. It has been determined that the classification of Taşpınar and Esenboğa series, which were observed in the study area, was made according to soil taxonomy according to the FAO-UNESCO soil classification and they were included in the 4th and 7th groups. The current land use of the research area is investigated and land use pattern is determined. In the section called Çubuk Plain, Taşpınar, Akkuzulu, Güldarpı, Ömercik, Sünlü; In the district of Akyurt, the area connected to Balıkhisar and Büğdüz was observed. Land use patterns of these areas are classified. The data obtained as a result of the research and investigations were brought together. The projections are made to prevent the erosion of soils which are the most important natural assets in terms of sustainable resource use and not to lose the yield potential.